Григор в трети кръг след 3:1 над Лацко

Григор е в трети кръг в Австралия.

Григор Димитров се справи със съпротивата на словака Лукаш Лацко във втория кръг на Australian Open - 6-3 6-7(10) 6-3 6-3. След тренировъчното темпо, което му предложи откриващият му мач в турнира срещу Дъстин Браун, българинът се нуждаеш от 2 часа и 53 минути, за да пречупи 99-ия в света словак.

Григор стъпи здраво в битката, като стигна до равенство още в първото подаване на Лацко, а после взе следващите два гейма на нула за преднина от 3-1. Димитров обаче пресили на 2 пъти ударите си и веднага подари рибрейк на словака, който за първи път от 8 турнира в Големия шлем премина първи кръг. Българинът пропиля две възможности да си върне преднината, а при 3-3 изигра нов противоречив гейм. Първо измайстори марков хотшот с удар между краката за 30-30, но после отново допусна съперника му да стигне до точка за пробив, която все пак отрази.

В следващите няколко минути Лацко наруши концентрацията си и Григор използва тези моменти, за да пробие решително за 5-3 и да затвори сета с 6-3. Статистиката сочеше 13 уинъра и 8 непредизвикани грешки за първата ни ракета, срещу 5-11 по тези показатели за днешния му съперник.

Нататък Димитров разгърна арсенала си от качествени ретури и волета, стигна до 15-40 и подпечата ранния пробив във втория сет. Последва обаче огледален гейм, в който Лацко направи рибрейк на 15 след бекхенд на Димитров, излетял в облаците. Нататък българинът не успя да наложи по-голямата си класа и единственото, до което се добра по пътя към тайбрека във втория сет бяха два пропусна брейкпойнта при 4-4.

Димитров първи направи минибрейк за 3-2 точки, но словакът отговори с два поредни. След това Лацко обаче надцени техниката си и заби драйв воле в мрежата при опразнен корт. Двамата продължиха гонитбата в резултата и до 10-10 Григор пропиля три сетпойнта, а съперникът му - два. Тогава словакът заби сервис по правата, съдията на линията сигнализира за аут, но ястребовото око отчете аса. И българинът се пропука под напрежението с недопустима за 11-ия в света при мъжете двойна грешка на сетпойнт, която подари тайбрека на Лацко с 12-10 т.

Димитров се хвърли като разярен бик в третия сет и не даде нито точка на съперника в първите два гейма, а следващия приключи с гръмотевичен ас по диагонала за 3-0. Няколко сравнително тихи гейма придвижиха резултата до 5-3 и Григор застана на линията за сервис. Българинът отново не изглеждаше докрай фокусиран и трябваше да спасява три брейкпойнта, но още с първата си възможност нашето момче излезе напред в сетовете - 6-3.

Димитров не охлаби хватката си върху двубоя, като проби Лацко на старта на четвъртия сет и затвърди с гейм на нула за 2-0. Словакът удържа следващото си подаване, след което взе медицински тайм аут заради болки в дясното бедро. При подновяването на играта Григор възстанови аванса за 3-1 с нов сервис гейм на нула, а съперникът му видимо изпитваше проблеми с придвижването си по корта след вчерашната си петсетова победа. Димитров опита да използва тези мигове на несигурност, за да нанесе решителния удар в битката, но Лацко отрази цели три брейкпойнта и намали до 2-3.

Словакът се върна за кратко в мача, пробивайки за 3-3 след разконцентрирана игра на българина, но Григор изкова отново брейк аванс още в следващия гейм, когато от 0-40 не успя в три опита, но след първия дюс взе подаването на съперника си. Затвърждаването на пробива бе лесна задача и с мощни удари първата ни ракета даде само точка на словака, повеждайки с 5-3. Още в следващия гейм Григор проби отново, демонстрирайки физическа мощ и психическа устойчивост. Лацко отрази три мачбола, но на четвъртия капитулира и българинът заслужено продължава напред.

В третия кръг Григор ще се изправи срещу добре познат съперник - Маркос Багдатис, който отстрани Давид Гофен с 6-1 6-4 4-6 6-0. Димитров води с 5-1 успеха в преките двубои с финалиста в Мелбърн от 2006-а, като за последно го победи с 6-1 6-4 през миналия сезон по пътя към трофея в Акапулко.