Григор пречупи Краинович на старта в Акапулко

Димитров изигра слаб втори сет, но в третия отнесе съперника.

Григор Димитров направи не особено уверена, но все пак успешна първа крачка към защитата на първата си ATP500 титла в Акапулко като мина през Филип Краинович с 6-3 5-7 6-0. Българинът определено притежава повече класа от 101-ия в света сърбин, но изигра мач, който едва ли някога ще иска да си припомни повече. Защото макар вятърът да попречи до известна степен на качеството на тениса днес, българинът просто направи твърде незадоволителен двубой за своите стандарти и тези на Топ 10.

Димитров потегли ужасяващо с откриващ гейм, в който поведе с 30-15, след което шокиращо допусна три двойни грешки и се самопроби. Няколко минути по-късно Краинович също усети колко неприятно е да сервираш срещу вятъра и слънцето и загуби първото си подаване в мача. Григор обаче не се задоволи само с един брейк и наниза 4 гейма поред.

Краинович не изглеждаше никак стабилен от начален удар, а и завърши сета с цели 14 непредизвикани грешки срещу едва 4 уинъра. Статистиката на Димитров също беше отрицателна, но звучеше доста по-приемливо (8-10). Световният №10 не допусна нови колебания в представянето си и затвори сета с 6-3 за 29 минути. Григор използваше по прекрасен начин ширината и дълбочината на корта, за да придаде повече агресия на играта си и се придвижваше впечатляващо по корта.

Вторият сет започна с 18-минутна игра на нерви на сервис на Краинович. Сърбинът доста се потруди, за да даде на Димитров ранен шанс за пробив, като с комбинация от двойна грешка и рутинно воле, което заби в мрежата, направи резултата 30-40. Краинович обаче се справи с този и с още 8 брейкпойнта само в рамките на първия гейм. Световният №98 спечели изключително важна психологическа битка, защото евентуален пробив можеше още тук да сломи съпротивата му.

Сърбинът не спря да танцува върху нервите на Димитров като спаси още три брейкпойнта в следващото си подаване и поведе с 2-1. Григор пък продължи да работи върху увеличаване на броя пропуснати възможности за пробив, но успя да материализира 17-ата си за преднина от 3-1. Нататък сетът стана изключитело тежък за гледане, а Григор едва ли някога ще иска да се върне дори за секунда към спомена за него. Краинович се върна в двубоя за 3-3, Димитров проби за 4-3 и допусна рибрейк, а после проби още веднъж за 5-4 и водеше с 40-0, но вместо да се запъти към пресконференцията на победителя в двубоя, някак успя отново да загуби подаването си.

И не само това - тоталният срив в представянето на шампиона в Акапулко продължи при 5-6, когато с абсурдна двойна грешка и елементарен бекхенд в мрежата, Григор сам вкара в трети сет един мач, който много отдавна трябваше да е приключил. Разбира се, по-сериозната класа на Димитров натежа в решителната част срещу 101-ия в света и българинът отнесе съперника с 6-0.