Григор се бори като лъв, но не успя

Димитров пропусна аванс от 5-2 в четвъртия сет.

Григор Димитров се бори като истински лъв и напусна с достойство тазгодишния Australian Open след 4-6, 7-6(5) 3-6 5-7 от Анди Мъри в четвъртия кръг. Двамата безспорно направиха най-зрелищния двубой на турнира и ще се изисква нещо уникално до края на надпреварата, за да промени този факт. Дуелът завърши по жесток начин за Григор, след като намеса на мрежата материализира първия мачпойнт на шотландеца. Неприятната за преглъщане истина обаче е, че Григор показа огромно мъжество, но в наистина важните моменти Мъри все още имаше предимство откъм стабилност.

"Сега ще седна в ложата и ще съм един от зрителите, искам да излезеш на корта и да ме забавляваш", мъдро начерта тактиката на българина треньорът му Роджър Рашийд в минутите преди двубоя. Григор имаше нужда да показва своята агресивна и вариативна игра, защото беше ясно, че за Анди Мъри основната линия ще е почти непреодолима граница в този мач.

И в първите 10 минути на двубоя Димитров забавляваше не само треньора си, но и всеки, който поне малко обича тениса. Красива и атакуващата комбинация от мощни сервиси и форхенди, гарнирани с няколко волета означаваха ранен пробив и 3-0. С много мъка Мъри се закрепи в сета като удржа подаването си за 1-3. Изумителен минаващ удар по късия диагонал от бекхенд отбеляза, че Анди вече е в битката и му даде точка за рибрейк, която той реализира.

При 4-4 световният №6 стигна до 30-30 и с два чудовищни ретура си осигури два брейкпойнта, като при втория постепенно се наложи в разиграването и подпечата пробива с форхенд в опразнената от Димитров половина на Димитров. Брутален ас по правата в следващия гейм прати сета на сметката на Мъри след 41 минути зрелищен тенис.

Като изключим откриващите три гейма на мача, първият сервис в голяма степен беше изоставил Григор и като прибавим към това и 3 грешки от ракетата му, Мъри проби за 2-1 във втория сет. Българинът обаче изкова рибрейка за 3-3 по блестящ начин. Стигна до 15-40 и загуби разиграване, в което с отдадеността, която показа в гоненето на невъзможни топки, може да е засрамил дори и Рафаел Надал.

В следващите си два сервис гейма Григор изигра общо 23 точки и спаси три шанса за пробив. Мъри все пак взе подаването му при за 6-5, но нивото на представянето на шотландеца леко спадна, а докато упоритостта на Димитров само нарастваше. Българинът стигна до 15-40 и макар да пропиля с лекота двете възможности, си създаде трета, с която вкара сета в тайбрек.

В него талантът ни отново "забавляваше" всички зрители на двубоя, но Мъри не изглеждаше да се наслаждава на шоуто. От 2-2 Григор наниза бекхенд смач, уникален минаващ удари и недостижимо воле за аванс от 5-2. И макар Анди да измъкна два сетпойнта, мощен сервис на българина означаваше 7-5 точки и вдъхновяващо завръщане в мача на българина.

Два бързи гейма на нула откриха третия сет, а при 1-2 Григор показа колко по-корав съперник е станал, като отрази четири брейкпойнта. В следващото си подаване Димитров отново достигна немислима топка, която обаче беше тупнала два пъти на корта и макар да спечели точката и гейма, Анди видимо се вбеси от грешното решение на съдията.

При 4-3 Мъри стигна до 15-40, но тогава първият сервис на Димитров проработи за кратко и това означаваше 40-40. После Григор сам отрази единствената си точка за спечелване на гейма с двойна грешка, докато най-накрая шотландецът проби за 5-3. И с лесен гейм за 6-3 отново беше напред в сетовете с 2-1.

Григор обаче отказа да предаде двубоя и поведе с пробив и 3-0 в четвъртия сет. Димитров изглеждаше непоклатим на свой сервис и натискаше все по-агресивно Мъри в неговите подавания, като дори можеше да стигне до още един брейк при 5-2, но пропиля шанса си. Но точно, когато сервираше за вкарване на тази велика тенис битка в решителен сет, Димитров направи три абсолютно необясними непредизвикани грешки и подари на съпернина пробив за 4-5. Мъри обаче не се пропука и макар да мина през дюс, направи резултата 5-5.

Тоталния срив на Григор в двубоя продължи със загуба на следващия му сервис на нула и рядък изблив на нерви на корта, в който той строшо на две ракетата си. В наистина най-ключовите моменти в мача Мъри просто се задържаше в разиграванията и показа стабилност и търпение на голям шампион, докато Димитров му помагаше с непредизвикани грешки. Жестоката развръзка за Григор стана още по-ужасяваща, след като мачпойнтът при 40-30 беше решен от намеса на мрежата.

Мъри ще се изправи срещу Ник Кирьос на четвъртфинал. Следващият турнир за Димитров е ATP500 надпреварата в Ротердам (9-15 февруари) с награден фонд 1,600,855 евро. Там ще са още Стан Вавринка, Анди Мъри, Томаш Бердих, Милош Раонич, Марин Чилич, Джо-Вилфрид Цонга и Ернест Гулбис, който го спря във втори кръг през миналия сезон.