Мечтаният финал е факт, след като Федерер отказа Раонич от битката

Роджър Федерер - Милош Раонич 7-5 6-4

Роджър Федерер осигури на почитателите на тениса мечтан финал между него и Новак Джокович на първия Мастърс за годината в Индиън Уелс. Световният №2 оправда очакванията и на полуфиналите се справи с Милош Раонич със 7-5 6-4. Така в неделя ще станем свидетели на 38-ия епизод на едно съперничество, което започна през 2006 г. в Монте Карло.

Няколко часа, след като Джокович прегази Мъри, Федерер елиминира Раонич, а вторият полуфинал бе далеч по-оспорван. Първият сет вървеше с предимство за сервиращите до 5-5, като в първите десет гейма Федерер имаше една възможност за пробив - в петия, когато поведе с 30-40, но Раонич извади най-надеждното си оръжие и оцеля след поредица от добри сервиси.

В 11-ия гейм обаче Федерер дочака момента си. Маестрото дръпна с 15-40 и въпреки че канадецът се добра до дюс, най-накрая го проби от четвъртия си опит. Последва гейм на нула и първата част приключи за 46 минути.

Федерер продължи инерцията си и на старта на втория сет. Развитието се повтори - 15-40 за Федерер при сервис на Раонич, след което дюс. С рядко виждан бекхенд по късия диагонал Маестрото взе предимство, а после с още един от марковите си удари, този път по правата, проби за 1-0. В четвъртия гейм при 2-1 Раонич стигна до първата си точка за пробив в мача при 30-40, но Федерер отвърна с добро сервиране.

До края на сета швейцарецът не изпусна аванса си от един брейк и приключи двубоя след час и 26 минути игра, постигайки девета победа от десет мача над "младата пушка" Раонич. В десетия гейм Федерер фиксира крайния успех, преодолявайки изоставане от 0-30.

Федерер вече е с баланс от 34-2 срещу играчи, родени през 90-те години на миналия век. Двете му поражения са срещу Федерико Делбонис в Хамбург и срещу Милош Раонич в Париж миналия ноември. Швейцарецът е с 16 успеха през сезона и само една загуба, която дойде от Андреас Сепи на Australian Open.

Финалът срещу Новак Джокович ще е негов 40-ти на турнир от сериите Мастърс, като е спечелил 23 и е загубил 16. Мачът срещу световния лидер пък ще влезе в историята като финал №127 на Федерер на ниво ATP. Роджър е спечелил 84 и е загубил 42.

В общия баланс Федерер води на Джокович с 20-17. Само преди седмици швейцарецът надделя над сърбина с 6-3 7-5 на финала на турнира в Дубай.