Джокович срази Дел Потро в голям финал и грабна 14-а титла от Шлема | sportcafe.bg

Джокович срази Дел Потро в голям финал и грабна 14-а титла от Шлема

10.09.2018, 02:44 (обновена 10.09.2018, 03:01)
Новак Джокович

С невероятна игра в защита и безупречно придвижване по корта Джокович заслужи победата си, която не дойде никак лесно. Вече само Федерер (20) и Надал (17) имат повече титли от Шлема от Ноле, който се изравни с Пийт Сампрас по този показател

Новак Джокович спечели Откритото първенство на САЩ с изстрадан успех с 6:3, 7:6(4), 6:3 над аржентинеца Хуан Мартин дел Потро.

Това е 14-а титла от Големия шлем за Ноле и втора през този сезон. Той печели US Open за трети път и се завръща на трето място в ранглистата, а освен това става и тенисистът с най-много заработени пари от наградни фондове.

В равностойното начало на финала и двамата тенисисти бяха стабилни на сервис и взимаха подаванията си. При 4:3 за Джокович в осмия гейм, Дел Потро поведе с 40:0, но изпусна преднината си, Ноле стигна до първа точка за пробив в мача и след маратонско разиграване я спечели, за да дръпне с 5:3. Сърбинът не пропусна веднага да затвори сета и импулсът му продължи през втората част, когато Дел Потро изигра нов много труден сервис гейм.

Тогава Джокович стигна до нови две точки за пробив, но Дел Потро се измъкна и поведе в сета. Ноле също взе своето сервиране и по-голямата увереност в този период му помогна да запише втори пробив над съперника и със затвърждаването му да поведе с 3:1.

Аржентинецът обаче се стегна и при 3:2 за Джокович стигна до първата си точка за пробив. Ноле я отрази, но започна да се оплаква от шума от публиката, подкрепяща противника му, Дел Потро стигна до втори брейкбол и го взе, за да изравни в геймовете.

При 4:3 за Дел Потро двамата изиграха много дълъг гейм, в който Кулата от Тандил имаше три брейкбола, но голямото надиграване беше спечелено от Джокович. Сетът продължи равностойно и стигна до тайбрек, в който Дел Потро излезе напред с 3:1 точки.

С изключителна концентрация Джокович обърна до 4:3, а при 4:4 Дел Потро направи болезнена грешка от форхенд. Аржентинецът сгреши още веднъж и даде два сетбола на Ноле, който веднага се възползва и затвори втората част.

В третия сет голямото надиграване продължи, а изумителното движение и защита на Джокович му донесоха нов пробив в четвъртия гейм, с който той поведе с 3:1.

Дел Потро успя да реагира, даде сериозен отпор в следващия гейм и върна пробива, а после изравни за 3:3. След това обаче умората при него започна да си личи твърде много, краката му станаха бавни, грешките зачестиха и при 4:3 Джокович реализира решителен пробив по доста убедителен начин.

Това означаваше, че той сервира за мача при 5:3 и още на първия си мачбол завърши страхотно разиграване със смач, за да сложи край на двубоя.

Oще: us open  брейкбол  големия шлем  голям финал  грешка  движение  защита  кариера  концентрация  кулата от тандил  новак джокович  ноле  открито първенство на сащ  придвижване  пробив  публика  ранглиста  сервис  срази  сърбин  тайбрек  тенис  титла  трофей  финал  хуан мартин дел потро