Джокович срази Дел Потро в голям финал и грабна 14-а титла от Шлема

С невероятна игра в защита и безупречно придвижване по корта Джокович заслужи победата си, която не дойде никак лесно. Вече само Федерер (20) и Надал (17) имат повече титли от Шлема от Ноле, който се изравни с Пийт Сампрас по този показател Снимка: Getty Images

Новак Джокович спечели Откритото първенство на САЩ с изстрадан успех с 6:3, 7:6(4), 6:3 над аржентинеца Хуан Мартин дел Потро.

Това е 14-а титла от Големия шлем за Ноле и втора през този сезон. Той печели US Open за трети път и се завръща на трето място в ранглистата, а освен това става и тенисистът с най-много заработени пари от наградни фондове.

В равностойното начало на финала и двамата тенисисти бяха стабилни на сервис и взимаха подаванията си. При 4:3 за Джокович в осмия гейм, Дел Потро поведе с 40:0, но изпусна преднината си, Ноле стигна до първа точка за пробив в мача и след маратонско разиграване я спечели, за да дръпне с 5:3. Сърбинът не пропусна веднага да затвори сета и импулсът му продължи през втората част, когато Дел Потро изигра нов много труден сервис гейм.

Тогава Джокович стигна до нови две точки за пробив, но Дел Потро се измъкна и поведе в сета. Ноле също взе своето сервиране и по-голямата увереност в този период му помогна да запише втори пробив над съперника и със затвърждаването му да поведе с 3:1.

Аржентинецът обаче се стегна и при 3:2 за Джокович стигна до първата си точка за пробив. Ноле я отрази, но започна да се оплаква от шума от публиката, подкрепяща противника му, Дел Потро стигна до втори брейкбол и го взе, за да изравни в геймовете.

При 4:3 за Дел Потро двамата изиграха много дълъг гейм, в който Кулата от Тандил имаше три брейкбола, но голямото надиграване беше спечелено от Джокович. Сетът продължи равностойно и стигна до тайбрек, в който Дел Потро излезе напред с 3:1 точки.

С изключителна концентрация Джокович обърна до 4:3, а при 4:4 Дел Потро направи болезнена грешка от форхенд. Аржентинецът сгреши още веднъж и даде два сетбола на Ноле, който веднага се възползва и затвори втората част.

В третия сет голямото надиграване продължи, а изумителното движение и защита на Джокович му донесоха нов пробив в четвъртия гейм, с който той поведе с 3:1.

Дел Потро успя да реагира, даде сериозен отпор в следващия гейм и върна пробива, а после изравни за 3:3. След това обаче умората при него започна да си личи твърде много, краката му станаха бавни, грешките зачестиха и при 4:3 Джокович реализира решителен пробив по доста убедителен начин.

Това означаваше, че той сервира за мача при 5:3 и още на първия си мачбол завърши страхотно разиграване със смач, за да сложи край на двубоя.