Титаничен Федерер отнесе Надал и отива на финал | sportcafe.bg

Титаничен Федерер отнесе Надал и отива на финал

12.07.2019, 19:32 (обновена 12.07.2019, 21:49)
Роджър Федерер

Федерер взе само един гейм във втория сет, но след това надигра категорично противника

Роджър Федерер спечели битката на величията срещу Рафаел Надал и се класира на финал на Уимбълдън.

Швейцарецът спечели с 3:1 сета, 7:6(3), 1:6, 6:3, 6:4, и ще срещне Новак Джокович в спора за поредния си трофей от "Големия шлем".

Двубой номер 40 между Рафа и Роджър предложи изключително качествена битка с атрактивни разигравания, а Федерер беше по-солидният от двамата през по-голямата част от мача, макар че беше напълно надигран във втория сет.

Още в първия сет качеството на тениса беше много високо, съперниците започнаха съсредоточено и в първите седем гейма нямаха проблем да печелят сервисите си.

В осмия гейм Федерер стигна до първа точка за пробив, но Надал удържа в напрегнато разиграване и в сета така и не се стигна до пробив, като испанецът нямаше нито един брейкбол.

В тайбрека двамата веднага си размениха по един минипробив и до 3:3 резултатът се движеше точка за точка. После обаче Федерер атакува мощно и взе 4 поредни точки с много силна серия, която му спечели и сета.

При 1:0 за Рафа във втория сет, той стигна до първи две точки за пробив, но Федерер отново беше на изключително ниво във важните моменти и измъкна гейма.

Още в следващия гейм беше ред на Надал да се затрудни при сервирането си и Роджър поведе с 40:15. Рафа обаче спаси двете точки за пробив и завърши успешно гейма с ас.

В следващия гейм вече се стигна до пробив, и то пробив на нула - Надал беше безупречен, промени подхода си при ретурите и дръпна с 3:1 гейма.

Рафа бързо затвърди пробива и до края на сета нямаше никакви проблеми - Федерер допусна още веднъж да бъде пробит и си даде почивка, за да бъде свеж за следващата част. Така Надал взе убедително частта с 6:1 и изравни за 1:1 в сетовете.

В сет номер 3 двубоят отново стана изключително оспорван.

При 2:1 за Федерер, швейцарецът изигра силен гейм и постигна пробив след страхотно финално разиграване. Роджър имаше проблеми със затвърждаването и изостана с 15:40 на свой сервис.

Той отрази двата брейкбола, както и още един впоследствие, за да успее в крайна сметка да поведе с 4:1.

После Федерер беше близо до нов пробив в гейм, в който поведе с 40:15, но Надал успя да остане в сета.

Швейцарецът обаче не си позволи колебания и затвори частта с 6:3.

В следващата част Роджър използва психологическото си предимство и при 1:1 гейма стигна до две точки за пробив. При втората Надал изкара аут и така Федерер взе инициативата и в този сет.

Швейцарецът запазваше аванса си и при 5:3 даже стигна до два мачбола при сервис на Надал. Рафа обаче ги отрази и с ас взе гейма, а после Федерер трябваше да сервира за мача.

Там Надал показа невероятна защита, за да се добере до точка за пробив при 40:30, но после в напрегнато разиграване допусна непредизвикана грешка.

Федерер стигна до третия си мачбол, но съперникът му взе великолепно разиграване. Рафа спаси още един мачбол, впоследствие обаче прошка нямаше и Роджър завърши успешно двубоя.

На финала победителят ще срещне Новак Джокович, който по-рано днес елиминира Роберто Баутиста Агут с 3:1 сета.

Oще: ас  битка  брейкбол  великани  гейм  надал  отнесе  полуфинал  пробив  рафа  рафаел надал  роджър федерер  сервис  сет  тайбрек  тенис  титаничен  уимбълдън  федерер  финал  финалист