Федерер спечели 83-та си титла с победа №1000

На финала в Бризбън Маестрото постигна своята победа №1000. Снимка: Getty Images
На финала в Бризбън Маестрото постигна своята победа №1000.

Роджър Федерер се поздрави с 83-та си титла и юбилейната победа №1000 в ATP веригата след успех на финала в Бризбън над Милош Раонич с 6-4 7-6(2) 6-4. Подобно на мача срещу Григор Димитров на полуфиналите, Маестрото сервираше много прецизно и разнообразно срещу канадския бомбардир, който направи 14 аса, но това не му помогна особено срещу швейцареца, отличил се с 21 директни точки от начален удар.

С един пробив в първата част Федерер спечели с 6-4. Той проби в третия гейм за 2-1, след което бе много убедителен в сервис геймовете си. Местрото редеше уинъри и почти не грешеше. Раонич успя да спечели само четири точки при сервис на швейцареца в първия сет, който продължи 37 минути, а Федерер спечели 92% от точките си на първи сервис

Федерер достигна до две точки за пробив още на старта на втората част, а Раонич предаде гейма си с двойна грешка. Канадецът се опита да реагира, достигайки до 30-30 във втория гейм, но Федерер не му позволи да осъществи рибрейк. С образцова атака и много дълбока топка в ъгъла на корта, Роджър затрудни максимално съперника, след което го разстреля със смач за 40-30. Затвърждаването на пробива стана факт с десетия ас от ракетата на световния №2. В четвъртия гейм Федерер изпусна преднина от 30-0 и Раонич върна пробива. Последва гейм на нула с два добри втори сервиса на канадеца, който поведе за първи път след 1-0 в първия сет.

С гейм на нула Роджър стигна до 4-4, след което Раонич също бе убедителен при подаването си. В този момент статистиката отчете 26 уинъра и 9 непредизвикани грешки за Федерер и 23-12 за канадеца. Милош направи първия си ас едва за 30-0 в 11-ия гейм, в който не даде точка на световния №2. Федерер също не се затрудни в сервис гейма си и се стигна до тайбрек, който започна с изумително разиграване, спечелено от Маестрото. Той поведе с 2-0, но минипробивът не само бе върнат, а канадецът взе седем поредни точки, изравнявайки резултата в сетовете.

Решителната част започна с маратонски гейм, в който Раонич достигна до цели четири точки за пробив, но Федерер демонстрира стабилна психика. Маестото издържа на острите форхенди на съперника и изчака негова грешка, повеждайки с 15-30 във втория гейм. Бекхенд по опразнената права срещна мрежата за 30-30, след което с мощен сервис канадецът стигна до геймбол. Пресилен форхенд от ракетата на Милош означаваше дюс. През още няколко равенства премина гейма преди Раонич да изравни за 1-1.

В четвъртия гейм Федерер достигна до две точки за пробив, но съперникът му ги отрази най-вече благодарение на сервиса си и изравни за 2-2. На свой ред Раонич достигна до две точки за пробив, но този път Маестрото повика сервиса си на помощ и 19-ят му ас в мача му помогна отново да поведе. Часовникът отброяваше 2 часа от началото на мача, а Федерер пропусна нови две възможности за пробив преди Раонич да направи 3-3 след поредния оспорван гейм, продължил 10 минути. Последва рутинен гейм за Федерер на 15 и Маестрото бе на два от юбилейната четирицифрена победа.

Отговорът на Раонич бе гейм на нула, а за 5-4 канадецът взе само точка и трябваше да сервира за оставане в мача. Залата избухна след изумителен лоб на Федерер за 30-30, след което с двойна грешка Роджър стигна до мачбол, след което успя от първия път след непредизвикана грешка на канадеца.

Така Федерер събра невероятните 1000 победи в АТР тура и се присъедини към Джими Конърс и Иван Лендъл, които имат съответно 1253 и 1071.