Григор победи Шарди, но на двойки

Григор взе психологическо предимство над Шарди. Снимка: Getty Images
Григор взе психологическо предимство над Шарди.

Григор Димитров триумфира в първата част от битката си с Жереми Шарди на турнира в Бризбън. Заедно с 18-годишния Танаси Кокинакис, българинът се справи с опитния французин и още по-опитния му партньор на двойки Лукаш Кубот с 6-3 3-6 [10-8]. Димитров и Шарди отново ще кръстосат ракети след по-малко от 24 часа във втори кръг на надпреварата на сингъл.

Григор откри днешния двубой със сервис и уверено задържа подаването си, което направиха всички до 2-2 гейма. Тогава Димитров отново застана на линията за сервис и от 40-0 се стигна до първото равенство в някой от геймовете, а Шарди и Кубот надушваха пробива.

Първата ни ракета обаче ги разочарава с мощен сервис, а с негов ретур уинър се стигна и до първия брейкпойнт в мача няколко минути по-късно. Непредизвикана грешка на Шарди подпечата пробива, а Димитров затвори сета на свой начален удар за 29 минути.

Българинът обаче се пропука на старта на втория сет и Шарди и Кубот поведоха за първи път в двубоя с 2-0 гейма. Димитров и Кокинакис обаче не позволиха откъсване, като отговориха с моментален рибрейк в сервиса на поляка и резултатът стана 2-2. Последваха няколко спокойни гейма на корта преди младият австралиец да трепне на свой сервис и нов пробив за 3-5 позволи на Шарди и Кубот да откраднат сета с 6-3.

Шампионският тайбрек тръгна кошмарно за Димитров и Кокинакис, които загубиха сервиса си по веднъж и съперниците им поведоха с 5-1 точки. Авансът на Шарди и Кубот обаче постепенно се стопяваше, като резултатът мина през 4-6, 6-7 и 6-8, след което първата ни ракета и младият австралиец нанизаха четири точки поред до победата. Кокинакис приключи двубоя с гръмотевичен ретур уинир след втори сервис на французина.

Димитров и Шарди ще продължат спора си утре в турнира на сингъл. Мачът им е трети на Централния корт и се очаква да започне около 6,30 ч българско време. При победа, Григор ще се изправи на четвъртфинал срещу Александър Долгополов или Мартин Клижан. На двойки следващото препятствие са третите поставени в схемата Робърт Линдстед и Марчин Матковски.