Непоклатим Григор детронира шампиона

Григор изигра страхотен мач срещу Вавринка и даде само три гейма на шампиона.

Григор Димитров продължава победния си ход на Мастърса с награден фонд 3,830,295 евро в Монте Карло, където през днешния ден се възползва от неубедителната игра на Стан Вавринка и го свали от шампионския трон в Княжеството след успех с 6-1 6-2, благодарение на който за втори път в кариерата си достигна до четвъртфиналите на турнира.

За българина това бе първа победа над тенисист от Топ 10 от близо десет месеца насам, след като за последно надигра играч от челната десетка през юни 2014 г., когато не остави шанс на Анди Мъри в двубой от четвъртфиналите на Уимбълдън.

Днешната среща започна по възможно най-добрия начин за българина, който реализира пробив още в откриващия гейм, след като Стан допусна четири непредизвикани грешки. В следващите няколко минути неточностите от ракетата на швейцареца продължиха да летят една след друга, а Григор не само задържа с лекота подаването си, но при 2-0 уинър от форхенд му донесе нов брейкбол, който бе материализиран след поредната грешка на миналогодишния шампион.

Последва нов категоричен гейм за българина, който след само 10 минути на корта вече водеше с 4-0, а малко по-късно дори имаше възможност да спечели подаването на съперника си за трети пореден път, но Вавринка намери сили да се измъкне. Спечеленият гейм изглежда вдъхна увереност на швейцареца, който след това сериозно притисна Димитров от ретур, но първата ни ракета издържа на натиска и след четири отразени брейкбола поведе с 5-1.

След чудесно воле и поредната неточност за съперника му, Григор поведе с 0-30 на ретур, а малко по-късно вече разполагаше с възможност за пробив, която в случая беше с цената на сетпойнт. Българинът не успя да я реализира, след като ударът му отскочи от мрежата и излезе в аут, но последваха нови две грешки от ракетата на Вавринка, с които след 27 минути игра Димитров спечели откриващия сет, в който допусна само 7 непредизвикани грешки срещу цели 24 за швейцареца.

Втората част бе открита с няколко категорични гейма за сервиращите, за да се стигне до 2-1, когато българинът достигна до нови два брейкбола. Стан отрази първата с добър сервис, след което Григор сбърка форхенд, но все пак свърши работата си след дюса, подпомогнат от нова неточност на швейцареца.

Още в следващия гейм миналогодишният шампион имаше два шанса за моменталното връщане на пробива при 15-40, но Димитров показа здрави нерви, измъкна подаването си с четири поредни точки и направи поредната важна крачка към победата. Стан намали резултата за 2-4, но това бе всичко, до което достигна в днешния мач и сдаде трофея си след само 55 минути игра.

Благодарение на тази победа Григор Димитров си гарантира 78,820 евро от наградния фонд и 180 точки за ранглистата, а в опит за трети път в кариерата си да достигне до полуфиналната фаза на турнир от сериите "Мастърс", българинът очаква Гаел Монфис, който елиминира Роджър Федерер.