Джокович е №1 на Балканите, Григор остана шести

През 2014-а Григор и Ноле играха полуфинал на Уимбълдън.

Водачът в световната ранглиста по тенис Новак Джокович (Сърбия) беше определен за "Спортист на балканите" за 2014 година в 42-ото издание на анкетата на Българската телеграфна агенция. Друг тенисист Григор Димитров, който е единственият българин в топ 10, беше класиран на шесто място.

В традиционното допитване участваха националните агенции на страните от региона - БТА (България), АНА-МПА (Гърция), АДЖЕРПРЕС (Румъния), Анадолска Агенция (Турция), ТАНЮГ (Сърбия), МИНА (Черна гора), МИА (Македония), ХИНА (Хърватия), ФЕНА (Босна и Херцеговина) и АТА (Албания).

Джокович единствен беше посочен в анкетните карти на всички участвали агенции и събра 91 точки, за да заслужи приза за безпрецедентен четвърти пореден път. Така той се доближи максимално до рекордьорката Стефка Костадинова, която има общо пет победи в анкетата през 1985, 1987, 1995, 1996 и 1997 година.

Сърбинът направи поредния си силен сезон в тениса, като спечели титлата на "Уимбълдън", финалния турнир на АТП в Лондон и общо седем трофея през 2014 година. На второ място с 51 точки остана шампионът от Откритото първенство на САЩ по тенис Марин Чилич от Хърватия, който заслужи общо четири титли през сезона в турнирите на АТП. Тенисистката Симона Халеп от Румъния завърши на трета позиция с 50 точки.

Халеп спечели трофея в състезанията на УТА, като игра финал на "Ролан Гарос" и на Шампионата на Женската тенис асоциация. През сезона тя се изкачи и до рекордното в историята на румънския женски тенис второ място в световната ранглиста. Лекоатлетката Сандра Перкович от Хърватия е четвърта с 39 точки.

Перкович спечели европейската титла на диск с нов национален рекорд, а в последствие триумфира в дисциплината и в Диамантената лига. На пето място с 27 точки беше класиран турският футболист Арда Туран, който помогна на Атлетико Мадрид да спечели титлата в Испания и да достигне до финала на Шампионската лига.

Григор Димитров завърши шести с 24 точки, след като през 2014 записа най-успешната година в кариерата си. Той спечели три титли и за първи път влезе в топ 10, като през август достигна до рекордното за българския мъжки тенис осмо място в световната ранглиста на АТП. Баскетболистът Милош Теодосич е седми с 23 точки.

Той беше с ключов принос за класирането на Сърбия на финала на световното първенство , където беше избран в идеалната петица на шампионата. С клуба си ЦСКА Москва той спечели титлата на Русия и достигна до финалната четворка в Евролигата. Хърватският футболист Лука Модрич се нареди осми с 20 точки, след като спечели Шампионската лига и Световното клубно първенство с Реал Мадрид, както и купата на Испания.

Девети с 19 точки е лекоатлетът Константинос Филипидис от Гърция. Той стана световен шампион на овчарски скок в зала. На десето място с 18 точки беше поставена хандбалистката Катарина Булатович от Черна гора. Тя помогна на клубния си отбор Дьор (Унгария) са спечели Шампионската лига и изведе Черна гора до полуфиналите на Европейското първенство по хандбал.

Общо 39 спортисти бяха номинирани от балканските агенции в тазгодишното допитване. Още трима български състезатели получиха точки в анкетата, но останаха извън първите десет. Това са тежкоатлетът Иван Марков е 14-и с 11 точки, боксьорката Станимира Петрова е 26-а с 5 точки, а състезателката по кану-каяк Станилия Стаменова е 39-а с 1 точка.