Без проблеми за Федерер и Надал

Федерер е евентуален съперник на Григор Димитров на четвъртфиналите. Снимка: Getty Images
Федерер е евентуален съперник на Григор Димитров на четвъртфиналите.

Роджър Федерер се класира за втория кръг на Откритото първенство на Австралия. Поставеният под номер 2 Федерер спечели убедително срещу тайванеца Йен-Хсун Лу с 6:4, 6:2, 7:5 след 113 минути игра. 33-годишният швейцарец пласира 9 аса и завърши с общо 57 печеливши удара срещу едва 20 на съперника си. Той не допусна пробив и загуби само 8 от 57 разиграни точки при вкаран първи сервис.

"Очаквах труден мач, защото Лу е много солиден тенисист. Доволен съм от представянето си и от начина, по който започвам в турнира", заяви Федерер. Той поздрави и треньора си Стефан Едберг, който днес празнува 49-ия си рожден ден. Федерер е достигал поне до полуфиналите на "Мелбърн Парк" в последните 11 сезона, като печели трофея през 2004, 2006, 2007 и 2010 година. Във втория кръг той ще се изправи срещу италианеца Симоне Болели, който елиминира на старта аржентинеца Хуан Монако с 6:3, 3:6, 6:3, 6:1.

Рафаел Надал също се класира за втория кръг. Поставеният под номер 3 испанец не показа никакво колебание в мача си срещу руския ветеран Михаил Южни и спечели лесно с 6:3, 6:2, 6:2. Бившият номер 1 в световната ранглиста лекува контузия в китката на дясната ръка през миналата година.

Все пак 14-кратният шампион от турнири от Големия шлем направи 37 печеливши удара срещу Южни, постигайки по два пробива във всеки сет. Испанският тенисист демонстрира стабилен начален удар и спаси единствената възможност за пробив, до която достигна руснакът.

Надал не е печелил Откритото първенство на Австралия след 2009 година. През 2012 и 2014 година, при последните си две участия, той загуби финалите съответно от Новак Джокович и Стан Вавринка. Във втория кръг Надал ще се изправи срещу Тим Смичек от САЩ, който отстрани представителя на домакините Люк Сейвил след победа със 7:6 (2), 7:5, 6:4.

"Втората част на миналата година беше много трудна за мен, физически и психически. Винаги след такъв период на контузии идва време на съмнения. Надявам се този мач да ми даде необходимата увереност", заяви Надал след мача.

Поставеният под номер 6 Анди Мъри също продължава напред в Мелбърн, след като победи с 6:3, 6:4, 7:6 (3) срещу индиеца Юки Бамбри. 27-годишният британец срещна трудности в третия сет, когато изоставаше с 1:4, но се добра до решителен тайберк.

Бившият номер 1 в при юношите Бамбри дебютира на турнир от Големия шлем. В следващия кръг Анди Мъри, финалист в Мелбърн през 2010, 2011 и 2013 година, ще се изправи срещу австралиеца Маринко Матошевич, който победи с 6:4, 6:7 (5), 4:6, 7:5, 6:3.

Номер 7 в схемата Томаш Бердих също се класира за втория кръг, след като надигра с 6:3, 7:6 (1), 6:3 колумбиеца Алехандро Фая. Поставеният под номер 14 Кевин Андерсън от Южна Африка победи със 7:6 (5), 7:5, 5:7, 6:4 срещу аржентинеца Диего Шварцман.

Най-възрастният играч на Откритото първенство на Австралия - Майкъл Ръсел (САЩ), загуби в първия кръг от 20-ия поставен Давид Гофен (Белгия) с 3:6 3:6, 7:5, 0:6. Номер 15 в схемата Томи Робредо (Испания) се отказа заради контузия още в първия сет в мача си с французина Едуар Роже-Васлен.