Григор на финал с безапелационно 6-1 6-3

Григор Димитров се справи без колебания с изненадващия полуфиналист Николоз Басилашвили - 6-1 6-3 и вече само един мач го дели от титлата на Sofia Open. Грузинецът шокира последователно Адриан Манарино, водача в схемата Доминик Тийм и Мартин Клижан, но днешното предизвикателство бе извън възможностите му.

А след два мача с изключително тежки първи геймове срещу Янович и Троицки, днес Григор се изстреля като ракета в полуфинала и спечели първите осем точки в двубоя не без любезното съдействие и на няколко непредизвикани грешки от ракетата на Басилашвили. Грузинецът имаше проблеми с началния си удар и Димитров стигна до нови два брейкбола при резултат 3-0 гейма. Последва дълга размяна от основната линия, в която Басилашвили пробва да натисне от форхенд, само че в отговор получи брилянтна къса топка, след която Григор го матира на мрежата и поведе с 4-0 след едва 11 минути игра.

Димитров продължи уверено да си проправя път през сервис геймовете си и затвори откриващия сет с 6-1 само след 23 минути на корта. Басилашвили не се намираше в непознати води, тъй като в четвъртфинала срещу Мартин Клижан бе разгромен с 6-0 в първата част, но пък спечели следващите две с 6-3 6-3.

Дотук обаче свършваха и причините за паралели, защото стабилността в представянето на Григор бе на светлинни години пред това, което показа Клижан в петък. Басилашвили повиши качеството на играта си, но си личеше, че се задъхва срещу класата и вариативността в играта на най-добрия ни тенисист. При 2-2 гейма българинът се задържа в подаването на съперника си и получи общо три брейкбола, но сякаш ги изигра твърде пасивно и не успя да пробие.

Григор продължи да натиска и всяко подаване на Басилашвили бе потенциален пробив, който в крайна сметка дойде за 4-3. Димитров го затвърди за 5-3, с което съпротивата на съперника му рухна и мачът приключи с още един брейк на сметката на най-добрия ни тенисист за 6-3.

Вече само Давид Гофен дели Димитров от титлата в дебютното му участие на Sofia Open. Григор води с 5-0 в преките двубои, като последният бе спечелен с 6-3 6-2 6-4 на тазгодишния Australian Open.