Голям провал за Григор и отпадане още на старта на Уимбълдън

Григор допусна пълен обрат, след като поведе с 2:0 сета, а в последния сет напълно рухна Снимка: Getty Images

Григор Димитров отпадна още в първия кръг при десетото си участие на Уимбълдън след поражение с 2:3 сета (6:2, 6:3, 6:7(4), 3:6, 1:6) от французина Корентен Муте.

Българинът поведе с 2:0 в сетовете, а в третия сервираше за мача, но позволи пълен обрат срещу 20-годишния си съперник, който е под номер 84 в световната ранглиста и това е върховото постижение в кариерата му.

В последната част на тричасовия двубой Димитров рухна напълно и бързо изостана с 0:5 в геймовете, допускайки два поредни пробива.

Така Григор записа поредния си голям провал през този сезон и приключва още на старта на легендарния турнир, в който достигна полуфинал през 2014 г.

Срещата започна прекрасно за най-добрия български тенисист, който проби при първия сервис гейм на Муте и така поведе с 2:0 гейма.

При 3:1 французинът върна пробива, като имаше късмет и филето на мрежата му помогна при 30:30. Григор обаче веднага проби отново, а Муте го улесни с двойна грешка при 30:40. При 5:2 Гришо се възползва от слабото сервиране на Муте и записа още един пробив, с който сетът приключи.

През втория сет Корентен Муте стоеше малко по-добре на корта, но продължаваше да отстъпва на Димитров, който все още беше концентриран и дочака своя момент.

При 4:3 българинът поведе с 40:0 при сервис на Муте и реализира нужния му пробив, а после веднага затвърди с убедителни сервиси и поведе с 2:0 сета.

В третата част Гришо проби рано за 2:1, съперникът му беше сломен и изглеждаше, че мачът ще приключи скоро. Малко по-късно обаче сервисът на Димитров се влоши и пробивът беше върнат за 3:3. В играта на българския тенисист се появи нервност, но въпреки това той оставаше близо до победата и постигна нов пробив за 6:5 след нова двойна грешка на Муте при брейкбола.

Така Гришо сервираше за мача, но изигра шокиращ гейм, изостана с 0:40 и позволи сетът да влезе в тайбрек. Там смяната на полетата дойде при 3:3, но после Муте взе три поредни точки и стигна до три сетбола. Григор отрази първия от тях, но после направи грешка от бекхенд и загуби сета.

Французинът заигра с повече самочувствие и не се притесни, макар че Димитров започна сет номер 4 със сервис гейм на нула.

При 2:2 се получи още един срив в играта на Григор, който загуби сервис гейма си с двойна грешка при точката за пробив и противникът му взе инициативата в сета.

При 3:5 българинът лековато допусна още един пробив и двубоят влезе в решителен пети сет.

Той протече кошмарно за Гришо и бившият номер 3 в ранглистата нямаше никаква идея защо е на корта. Муте проби при първата си възможност за 2:0 гейма, после взе гейм на нула и веднага след това проби повторно след поредица от грешки на Григор.

Французинът уверено дръпна с 5:0 и остави Димитров да вземе сервис гейма си, а после сервираше за мача и го приключи с ас за 6:1 във финалния сет.