Бердих отстреля Надал с 3-0

Бердих за последно успя да се пребори с Рафа на Мастърса в Мадрид през 2006 г.

Томаш Бердих е първият полуфиналист при мъжете на Australian Open след впечатляващ успех с 6-2 6-0 7-6(5) над Рафаел Надал. След 17 поредни поражения срещу испанеца, поставеният под №7 в схемата чех не остави шансове на съперника. "Геврекът" във втория сет бе първи за Надал от ноември 2011-а на финалния Мастърс на АТР, когато бе сломен с 3-6 0-6 от Роджър Федерер (не броим онова 0-6 срещу Анди Мъри на демото в Абу Даби тази година).

Бердих изигра страхотен мач и не остави абсолютно никакви шансове на Рафа в първите два сета. С поредица от непредизвикани грешки той проби за 3-1, след което отрази две точки за моментален рибрейк в дълъг гейм, преминал през няколко дюса. Несъсредоточена игра и двойна грешка на Надал в осмия гейм дадоха два сетбола на чеха, който затвори първата част с печеливш удар от бекхенд след 35 минути.

Втората част бе истинска катастрофа. Подсечените бекхенди на Рафа се превръщаха в лесна плячка за гръмотевичния форхенд на Бердих. С три пробива, 92% спечелени точки на първи сервис, 11 уинъра и нито един брейкбол за отразяване, Томаш поднесе "геврека" за 25 минути.

Надал спечели най-убедителния си гейм от началото на срещата за 2-2 в третата част, след което взе първата точка в гейма на Бердих с марков форхенд по правата. Като че ли се виждаше импулс в играта на Рафа, но той отново не успя да стигне до точка за пробив и със седмия си ас от началото със скорост от 214 км/ч Бердих удържа гейма си.

В осмия гейм Бердих стигна до точка за пробив и скрит мачбол, но Надал го отрази с ас, след което взе предимство с още един добър сервис. Неспасяема топка по правата означаваше 4-4. Следващият гейм предложи много интрига, а Надал стигна до първите си две точки за пробив от средата на първата част. Със силно сервиране обаче и спокойствие в трудните моменти чехът оцеля.

С двойна грешка и непредизвикана от форхенд, Бердих поведе с 0-30 при 6-5 и бе само на две точки от крайната победа. Удар в мрежата от ракетата на Надал за 15-40 даде два мачбола на чеха. Със силни сервиси Надал стигна до дюс и продължи успешно, за да вкара сета в тайбрек.

В дългия гейм Томаш поведе комфортно с 5-1. Надал взе точката си и върна единия минипробив за 5-3, след което с дълбок ретур и топка по правата се приближи до 5-4. С форхенд по обратния диагонал Бердих стигна до 6-4 и до нови два мачбола. От втория опит, този път на свой сервис, световният №7 прати мача в историята.

Бердих, който за последно успя да се пребори с Рафа на Мастърса в Мадрид през 2006 г., очаква  Анди Мъри, който от своя страна се наложи над Ник Кирьос.