Пиронкова на четвъртфинал в Сидни

Победният похода на Цвети продължава.

Цветана Пиронкова продължава да ниже победа след победа на турнира "Apia International Sydney" с награден фонд $731,000, където през изминалия сезон триумфира с първата си титла на ниво WTA. В тазгодишното издание на турнира българката успешно преодоля квалификациите, след което се справи и с осмата поставена Флавиа Пенета, а днес си осигури място на четвъртфиналите, след като Мадисън Кийс се отказа поради контузия при резултат 6-4 1-4.

За пловдивчанката това бе 13-а поредна победа в австралийския град, а благодарение на днешния успех си осигури $19,050 от наградния фонд и 125 точки за световната ранглиста (100 от основната схема + 25 от квалификациите), с които в понеделник ще се изкачи с близо осем позиции до около №59.

Името на следващата съперничка на първата ни ракета ще стане ясно по-късно днес, след като се изиграе двубоя между звездата на домакините Саманта Стосър и Барбора Захлавова Стрицова. До момента Пиронкова не е спечелила дори сет в четирите си срещи с австралийката, а с чехкинята са си разменили по една победа.

Двубоят между Пиронкова и Кийс започна със сериозно предимство за сервиращите, които рядко губеха повече от точка в собствените си подавания и резултатът вървеше гейм за гейм, за да се стигне до 4-5. Тогава американката достигна до първата възможност за пробив в мача, която в случая бе с цената на сетбол, моментално се възползва от нея и след 32 минути игра вече водеше със сет аванс.

Цветана отвърна на удара в началото на втората част, когато още в първия гейм достигна до няколко брейкбола, възползва се от втория си шанс и набързо поведе с 1-0. Пробивът бе затвърден с бърз сервис гейм на 15, но българката нямаше намерение да спира дотук, отново притисна противничката си от ретур и след още един брейк вече имаше предимство от 3-0.

В този момент първата ни ракета допусна лек спад в играта си и позволи на младата американка да реализира моментален рибрейк, но фестивалът на пробивите далеч не бе свършил. Още в следващия гейм миналогодишната шампионка направи петия пробив в последните шест гейма, повеждайки с 4-1, а точно в този момент Мадисън Кийс реши да прекрати участието си поради контузия в дясното рамо.