Надал сензационно изхвърлен от US Open

Надал се бори до последно, но не успя да преодолее Лука Пуи

Лука Пуи изигра мача на живота си и шокира Рафаел Надал в Ню Йорк. Французинът успя да се наложи в изключителен петсетов трилър с 6-1, 2-6, 6-4, 3-6, 7-6(6) и за първи път в кариерата си ще играе четвъртфинал на US Open.

Пуи е едно от откритията на сезона и началото за младия французин бе повече от обещаващо. Надал влезе бавно в мача и с поредица грешки от сервис и бекхенд предаде първото си подаване и изостана с 0-3 гейма в първия сет.

Повечето специалисти очакваха лесен успех за бившия №1 в света, но Пуи се движеше отлично по корта и демонстрираше класа от бекхенд страната, което му донесе нов брейк и аванс от 5-1 гейма. Французинът показа леки колебания при сервис за сета, но отрази един брейкбол и с ас приключи частта в своя полза.

Въпреки бурния старт на двубоя, изненадата все още изглеждаше далеч и нещата сякаш започнаха да се развиват по нормалния ред, след като Пуи допусна няколко непредизвикани грешки и Надал проби рано във втория сет, за да поведе с 3-0.

Матадора от Майорка започна да доминира разиграванията с екстремно лифтирания си форхенд, а с двойна грешка французинът предаде частта - 6-2.

Публиката на Arthur Ashe Stadium сякаш бе подготвена за поредния рецитал от Рафа оттук насетне, но вместо това безгрешната игра на Пуи от дъното на корта се завърна и той проби в първия гейм на третия сет.

Сервирането на аутсайдера в мача ставаше все по-качествено и до края на сета Надал получи един-единствен брейкбол, който бе отразен. Вместо това самият испанец бе поставян под по-голямо напрежение в сервис геймовете си и трябваше да показва пълния си технически репертоар, за да се държи близко в резултата.

В крайна сметка повече пробиви в сета след първия гейм нямаше, а при 5-4 в своя полза Пуи стартира с два поредни аса и с още няколко впечатляващи изпълнения от бекхенд страната се озова в страхотна позиция да изхвърли един от фаворитите за спечелване на турнира. Резултатът на светлинното табло показваше 2-1 сета в полза на световния №25.

Много пъти в кариерата си Надал се е измъквал и от далеч по-тежки ситуации. При 2-1 гейма в своя полза в четвъртия сет Рафа даде всичко от себе си в защита и достигна до брейкбол, но Пуи вкара в употреба топовния си форхенд, отрази възможността и измъкна гейма - 2-2.

Малко по-късно обаче французинът сбърка на няколко пъти в близост до мрежата и шампионът от 2010 и 2013 г. все пак се откъсна с пробив - 4-2.

Волетата на Надал също не бяха убедителни и последва моментален рибрейк, въпреки че испанецът отрази една от възможностите за пробив с ефектен бекхенд смаш.

Мощта във форхенда на испанеца се завърна и по някакъв начин той се добра до нов аванс - 5-3. Въпреки леката нервност Матадора съумя да доведе нещата до решителен пети сет минути по-късно.

Рафа пренесе инерцията и в следващата част и проби още в първия гейм, а Пуи започваше да показва първите признаци на умора и всички се питаха дали има сили за нов обрат.

Отговорът дойде при резултат 4-3 за Надал. Французинът спринтира и завърши къса топка с форхенда си, което му донесе шанс за брейк и завръщане в битката за победата. Бившият №1 в света се спаси с отлична игра в близост до мрежата, но блестящ ретур на Пуи му донесе нова възможност и този път той успя да притисне Надал и да предизвика грешка от форхенд - 4-4.

Испанецът извърши истинско чудо в следващия гейм и по някакъв начин върна в полето изключително мощен смаш на противника си, което му донесе скрит мачбол. Непредизвикана грешка от бекхенд обаче позволи на Пуи да се измъкне и да поведе с 5-4.

Двамата си размениха по още един сервис гейм, като Пуи завърши своя с изключително фино деми воле от бекхенд и отново получи аванс - 6-5.

Надал удържа на напрежението и доведе нещата до тайбрек, а там дойде кулминацията на трилъра, разиграл се на Arthur Ashe Stadium.

Пуи пласира поредния топовен бекхенд по правата и поведе с 3-1 точки, а 11-тия му ас в мача означаваше аванс от 4-1. Рафа взе и двете си точки на сервис, за да намали до 4-3, но системата „Хоук ай" показа, че форхендът му по правата е на сантиметри в аут в следващото разиграване - 5-3.

Французинът демонстрира невъобразимо хладнокръвие и с отлична серия форхенди и уинър по обратния диагонал достигна до три поредни мачбола. Надал отново показа, че е голям шампион и хитро държеше топката на сигурно в корта, а Пуи прибърза на няколко пъти, опитвайки трудни завършващи удари, и точките бяха изравнени - 6-6.

Психологическото предимство бе изцяло в полза на бившия №1, но Рафа прати в мрежата лесен форхенд при топка паднала в Т-то. Пуи получи четвърти мачбол и този път младият французин проведе търпеливо разиграването, изчака правилния момент и стреля с форхенда си, който се приземи неспасяемо до страничната линия. След повече от 4 часа битка големият шампион бе елиминиран, а Пуи ще срещне сънародник във втория си четвъртфинал в турнири от Големия Шлем - Гаел Монфис.