Шарапова е на финал в Мелбърн

Победният поход на Шарапова я отведе до финала в Мелбърн.

Мария Шарапова спази традицията да е безкомпромисна, когато на пътя ѝ се изправи руска сънародничка и се класира за финала на Australian Open след комфортно 6-3 6-2 над Екатерина Макарова. Полуфиналът бе 19-ти за приятелката на Григор Димитров на турнири от Големия шлем, а балансът ѝ вече е положителен - 10-9.

Първият сет бе оспорван с много възможности за пробив и за двете тенисистки. Шарапова отрази два брейкбола още в първия гейм, преминал през пет дюса, след което взе подававето на Макарова и затвърди за 3-0.

Левичарката удържа нови три точки за пробив, печелейки първия си гейм а малко след това дори върна пробива изоставане за 3-4. Макарова обаче не успя да продължи момента и не съумя отново да спечели подаването си. Импулсът за Шарапова бе голям и при 5-3 затвори сета с гейм на нула.

Серията на Мария продължи и през втората част и след 20 минути игра тя вече водеше с 4-0 с два пробива. Съпротивителните сили на Макарова бяха на привършване, а превъзходството на Шарапова бе очевидно.

Сервисът на световната №2 не бе на нужното ниво, но за сметка на това удряше мощно и точно и направи двойно повече уинъри от съперничката си. При 4-1 Макарова имаше шанс да върне единия пробив, достигайки до 15-40, но Мария не трепна и се пребори за подаването си.

До края мачът бе формалност. Двете си размениха по още един гейм и Шарапова приключи всичко след час и 27 минути. С достигането си до финала в Мелбърн световната №2 има шанс да оглави световната ранглиста. Това ще стане факт, ако Серина Уилямс загуби срещу Мадисън Кийс във втория полуфинал, а Маша вдигне трофея в събота.

"Това бяха две дълги седмици до финала, но съм много щастлива. Бях концентрирана срещу съперничка, която можеше да ми създаде проблеми. Исках да не ѝ давам териотрия, да не и давам основната линия и да атакувам дълбоко. Първите геймове бяха много трудни и трябваше да ги спечеля, за да спадне напрежението върху мен. Сега ще отпразнувам победата и ще се готвя за битката в събота", заяви щастливата Шарапова след успеха.