Лудогорец не може да си позволи нов такъв мач: 5 извода след загубата от Истанбул ББ

Влизането на Кешеру през второто полувреме промени играта на Лудогорец, но двата гола пасив се оказаха твърде много. Ето пет основни извода, които можем да си направим след мача... Снимка: Ludogorets.com
1. Този път Херо обърка тактиката

Тактическите идеи на Димитър Димитров изиграха основна роля за доброто представяне на Лудогорец в групата до момента. Вчера обаче имаше нещо много сбъркано в тактиката и нагласата, с която отборът започна срещата, а Херо няма как да не понесе своята вина за това, макар че впоследствие се оправда с малшанс. Лудогорец излезе да играе пасивно, без настроение, и изнесе най-слабото си полувреме под ръководството на Димитров. В центъра халфовете стояха далеч от противниковите играчи и ги оставиха да разиграват, а защитата беше неподготвена за играта на Истанбул Башакшехир по крилата и се върна към най-лошите си периоди още преди Херо да поеме отбора.

В предни позиции Димитров заложи на Върджил Мисиджан в центъра на атаката, но ходът не проработи. Влизането на Кешеру и пресата през втората част промениха облика на тима, но вече беше късно. „Загубихме заради първото полувреме”, признаха след мача и Моци, и Марселиньо, като бразилецът допълни, че изчаквателната тактика не е в стила на Лудогорец и отборът не е подхождал така даже срещу противници като ПСЖ.
Снимка: Getty Images

2. Основни фигури изневериха

Някои от най-важните единици в състава се представиха много под досегашното си ниво в турнира и не приличаха на себе си. Гуралски беше неузнаваемо слаб, оставяше твърде много пространства, грешеше пасовете и внасяше предимно несигурност. На моменти потресаващи бяха бековете Сисиньо и Натанаел, оголващи зоните си, елементарни за преодоляване един срещу един и носещи основна вина за головете на Истанбул ББ. В центъра на защитата също видяхме доста несигурност, особено от зле позициониращия се Пластун, а напред Вандерсон направи нова поредица от непростими пропуски, които взеха да му се превръщат в навик.

Пропуските ще тежат не само на крилото. През втората част в завършващите удари на Лудогорец нямаше достатъчно качество, така че в тима не бива да тръгват да се оправдават с липса на шанс пред гола. Накрая българският шампион най-вероятно ще се класира, но ако иска да постигне нещо във фазата на елиминациите, не може да си позволи нов такъв мач.
Снимка: Ludogorets.com

3. Кешеру е много важен за Лудогорец и не бива да бъде изпускан

Влизането на Клаудиу Кешеру през второто полувреме промени мача. Най-добрите моменти на Лудогорец бяха с негово дейно участие, той внасяше напрежение в защитата на съперника, отлично задържаше топката, извеждаше съотборници и му липсваше само голът, за да стане отново герой, какъвто е бил в доста други случаи.

Всеизвестно е, че Кешеру най-често се задържа на скамейката и на него рядко се разчита във важните мачове. Много е вероятно той да напусне, защото скоро ще навърши 31 г. и има нужда да играе по-често. Но мачът снощи показа колко е важен за тима си, който в момента не разполага с друг футболист като него. Румънецът заслужава повече доверие от Димитър Димитров и ако го получи, може би ще приеме предложението на клуба за нов договор.
Снимка: ludogorets.com

4. Несериозни бяха приказките, че противникът е отписал мача и турнира

В България твърде много се изговори и изписа за настройката, с която ще излезе съперникът на Лудогорец в мача. Обясняваше се, че Истанбул Башакшехир е отписал Лига Европа, че едва ли не ще пусне докторите и масажистите да играят в Разград, за да си пази футболистите за турското първенство.

Но макар че заложиха на доста различен състав от онзи, победил Галатасарай с 5:1 преди няколко дни, турците показаха, че са решени да победят Лудогорец и от самото начало играха за трите точки, които запазиха надеждите им за класиране. Те имаха необходимата тактика и необходимата класа да го постигнат и без опитните Адебайор, Емре и Гаел Клиши в редиците си. В Лудогорец едва ли са се хванали на приказките, че Истанбул Башакшехир няма да се напряга особено, но все пак явно отново е необходимо да се напомня, че на това ниво в европейските клубни турнири никой отбор не може да бъде поставян под съмнение.

5. Класирането си остава почти сигурно

Лудогорец проигра два шанса да си гарантира продължаването напред, но място за притеснения няма. Само голям провал и ужасно стечение на обстоятелствата ще оставят разградчани извън 1/16-финалите в Лига Европа. Вече отпадналият от надпреварата Хофенхайм посреща Лудогорец в последния кръг, а точката стига на българския отбор, за да се класира. Дори да загубят, ако Брага измъкне поне точка от гостуването на Истанбул Башакшехир, „орлите” отново се класират.

Затова няма причина в клуба да изживяват тежко вчерашната загуба и най-добре просто да обърнат внимание на грешките си и бързо да забравят самия мач. Разочарованието от това 1:2 няма как да помрачи едно излизане от тази тежка група и продължаване в евротурнирите напролет, което ще е голям успех.

Донякъде неочаквано, Лудогорец отстъпи с 1:2 на Истанбул Башакшехир и не успя да си осигури класирането на 1/16-финалите в Лига Европа.

Необичайно слабо първо полувреме беше основната причина за загубата на „орлите" от турския съперник, който показа, че не може да бъде подценяван, макар че дойде в Разград без някои основни фигури.

През второто полувреме разградчани надиграха противника, но изпуснаха шансовете си за обрат и ще трябва да си подсигурят класирането в последния мач срещу Хофенхайм.

Българският шампион е втори в група С с осем точки, на две зад лидера Брага, три пред Истанбул ББ и четири пред вече отпадналия Хофе.

Лудогорец все още държи съдбата си в свои ръце, но сега е моментът да си вземе поуките от злополучния вчерашен мач. Защо тимът изглеждаше по този начин през първата част и с какво турците успяха да го изненадат?

Вижте в галерията пет извода от Лудогорец - Истанбул ББ 1:2.