Шампионска лига, обичаме те! Обратите през последните два сезона - това е щастие!

В рамките на две години Барселона бе замесен в три знаменити обрата. Първо елиминира ПСЖ след 0:4 в Париж, но след това отпадна от Рома и Ливърпул след победи съответно с 4:1 и 3:0 в първите двубои. Снимка: Getty Images

Нямаме логично обяснение защо има толкова много магия напоследък в Шампионската лига. Това не може да се припише нито на VAR (той директно повлия на драмата в края на мачовете само с Манчестър Юнайтед и Манчестър Сити), нито на малодушието на отборите, които взеха първите мачове, нито на някакви забележителни тактически върхове, покорени от отборите-победители.

Просто погледнете тази статистика. Никога досега не е имало толкова много и сладки триумфи в Шампионската лига след загуба в първия двубой.

Дръзките обрати никога не са били норма за Шампионската лига. Така например от 2004-та до 2012-а нито един отбор не успя да елиминира съперник, след като е загубил с два или три гола в първия двубой.

Последното шоу преди 8-годишното затишие беше на четвъртфиналите през кампания 2003/04. Депортиво Ла Коруня стигна до 4:0 у дома срещу Милан след 1:4 на "Сан Сиро".

Реал Мадрид пък отстъпи на Монако след 4:2 пред своя публика и загуба 1:3 в Княжеството. Челси и Наполи сложиха край на мъчителното чакане (3:1 в Италия за Наполи, 4:1 за Челси след продължения в Лондон).

Но това, което се случва през последните два сезона е наистина необяснимо. Само ще припомним някои факти:

• Ливърпул - Барселона - 4:0 след 0:3 (без Салах и Фирмино)

• ПСЖ - Манчестър Юнайтед - 1:3 след 2:0 (дузпа в последите секунди след консултация с VAR)

• Ювентус - Атлетико Мадрид - 3:0 след 0:2 (хеттрик на Роналдо)

• Реал Мадрид - Аякс - 1:4 след 2:1

• Манчестър Сити - Тотнъм - 4:3 (с помощта на VAR бе отменен гол на Стърлинг в третата минута на добавеното време)

• Рома - Барселона - 3:0 след 1:4

• Реал Мадрид - Ювентус - 1:3 след 3:0 (Резултатът бе 3:0 в полза на Ювентус, но "кралете" получиха дузпа)

• Рома - Ливърпул - 6:7 общ резултат от двата полуфинални мача (2:5 в Англия и 4:2 в Италия)

Може би всичко започна от лудостта Барселона - ПСЖ (6:1) през март 2017-а.

Каталунците бяха загубили първия двубой в Париж с 0:4, а на "Камп Ноу" стигнаха до шестия гол дело на Сержи Роберто в 87-ата минута.

"Никога преди не бях чувал такъв шум", заяви героят за каталунците.

Не всички помнят, но една седмица след драмата на "Камп Ноу"  Монако елиминира Манчестър Сити и също стигна до четвъртфиналите след 3:5 в Англия и 3:1 в Кнюжеството. Източникът на вдъхновение беше очевиден...

А нататък спомените са пресни.

"Никой не ни вярваше. - каза Един Джеко от Рома след 3:0 срещу Барселона на "Олимпико" преди година. - Всички казваха, че шансовете ни са максимум 5%. Трудно е да се опише какво изживяхме. Лудост! Вече не се страхувам от нищо", каза босненският национал

А смелостта сякаш обгърна цялата Шампионска лига. Никой не се страхува да се хвърли и да преследва чудото. Видя се, че чудесата се случват.

"Беше огромна вечер. Ако ми бяха казали нещо такова преди мача, нямаше да повярвам - радваше се Клоп на центъра на терена на "Анфийлд". - Вижте, вече е 22:10 ч. и децата трябва да са по леглата. Но момчетата просто показаха изключително мотивация (използва "fucking"). Ако искат, да ме накажат, но това не е моят роден език и не знам други думи, за да го опиша."

Такива неща се случват само в най-добрия турнир на планетата.