Атлетико пребори Реал в реванша, но "кралете" са на финал

Иско се радва след гола, който в края на първото полувреме съсипа надеждите на Атлетико за обрат Снимка: Getty Images

Реал Мадрид се класира за финала в Шампионската лига, въпреки загубата с 1:2 от градския съперник Атлетико Мадрид в полуфинала реванш от турнира.

„Белия балет" беше спечелил с 3:0 първата среща и след общ резултат 4:2 ще играе в решителния мач за трофея в Кардиф на 3 юни. Там Реал ще защитава титлата си от миналата година срещу Ювентус.

На „Висенте Калдерон" тази вечер Атлетико Мадрид хвърли всички сили и създаде достатъчно положения, за да сътвори немислимия обрат, но перфектни намеси на Кейлор Навас на вратата осигуриха класирането на Реал.

Началните минути бяха вълнуващи. Домакините започнаха много агресивно и очевидно търсеха ранен гол, а в 5-ата минута Коке стреля от малък ъгъл и Кейлор Навас направи първото си спасяване в мача.

Две минути по-късно Каземиро засече с глава центриране от пряк свободен удар, но Ян Облак също се отчете със спасяване. В 12-ата минута Коке центрира от корнер на близката греда, Саул Нигес изпревари Роналдо и с глава насочи точно във вратата - 1:0 за Атлетико.

В 15-ата минута дойде и вторият гол за домакините.

Рафаел Варан очевидно фаулира Фернандо Торес в пеналта и Джунейт Чакър отсъди дузпа. От бялата точка Гризман не стреля особено добре, Навас успя да отклони топката, но не и да предотврати гола - 2:0 за „дюшекчиите".

Оттам нататък мачът се промени, като Атлетико се прибра в своята половина, а Реал получи териториално предимство и наложи натиск. Тимът на Диего Симеоне опита да удържи без да допусне гол до края на полувремето, но в 42-ата минута допусна фатална грешка.

Карим Бензема получи от тъч и твърде лековато премина покрай трима футболисти на домакините на самата аутлиния, а след паса му по земя Тони Кроос стреля от наказателното поле. Затрудненият Ян Облак спаси със сетни усилия, но Иско нямаше ка да сгреши при добавката от два метра и вкара така важния гол за Реал на чужд терен - 1:2.

През второто полувреме Атлетико трябваше да търси още цели три чисти гола, за да отстрани съперника, но „дюшекчиите" не се предадоха.

Те поеха рискове в защита и хвърлиха всичко напред, а в 65-ата минута получиха златна възможност да вкарат трети гол. При една дълга топка в половината на Реал Данило сгреши и Караско го финтира, но изстрелът му беше спасен от Навас, а при добавката с глава на Кевин Гамейро вратарят някак успя да се изправи достатъчно бързо и да парира и този удар.

Малко по-късно Гризман стреля изненадващо от малък ъгъл, но Навас отново спаси. Пробив на резервата Кореа също можеше да завърши с гол на Гамейро, само че в последния момент Серхио Рамос изби топката и предотврати сигурно попадение.

Реал също създаваше положения през второто полувреме, но гол на Роналдо правилно беше отменен заради засада, а сложен за изпълнение удар с глава на Бензема мина малко над вратата.

Така Реал ще опита да стане първият отбор, защитил трофея си в Шампионската лига, докато Атлетико отпадна с чест и спечели последното мадридско дерби на „Висенте Калдерон", преди да се премести на новия стадион от следващия сезон.