Барса се възражда с фалшивата 9-ка: 5 извода след 3:0 над Юве

Новото трио на Барселона беше в действие от първата минута, но само Меси изпъкна истински - за пореден път. Ето как Валверде допринася за страхотната му форма плюс още 4 извода след успеха на каталунците над Юве Снимка: Getty Images
1. Тази победа дава нужния импулс на Барса, лятото вече e изцяло в миналото

Барселона се нуждаеше от тази изразителна победа над друг голям отбор, за да възвърне самочувствието си след загубите от Реал за Суперкупата на Испания и за да покаже, че и в тази кампания ще може да се бори на всички фронтове и да спечели големите трофеи.

Всъщност всякакви летни разочарования окончателно могат да се възприемат като част от миналото, защото Барса вече води с 4 точки на Реал в Примера и мачка директен конкурент в Шампионската лига, а формата на Меси сякаш няма как да бъде по-добра. На Ернесто Валверде ще му трябва още време, за да наложи идеите си за тима, но началото е обещаващо.
Снимка: Getty Images

2. Обновеният Ювентус няма как да е готов за такива сблъсъци

Ювентус излезе с шестима различни титуляри в сравнение с единайсеторката, която направи 0:0 на „Камп Ноу” в четвъртфинала реванш през април. В същото време Барселона замени само двама титуляри от онзи мач – Сержи Роберто отстъпи мястото си на Нелсон Семедо, а Усман Дембеле игра вместо напусналия Неймар.

Разбираемо, Юве не изглеждаше толкова добре сработен отбор, колкото онзи от миналия сезон, и този път не успя да удържи атаките на съперника. Всъщност снощи Ювентус изигра добро първо полувреме, в което се защитаваше стабилно, създаде няколко опасности и поне в началото имаше повече шансове за гол от доминиращия, но беззъб съперник. Допуснатият гол в 44-тата минута промени всичко, след почивката „бианконерите” бяха разпилени, грешаха много по-често и логично отнесоха още голове.

3. Дибала е далеч от нивото на Меси, агентът му по-добре да си мълчи

Никога сравненията между Меси и Пауло Дибала не са изглеждали толкова нелепо, колкото във вторник вечер. Дибала направи слаб мач малко след като неговият агент Мино Райола нагло се изказа, че Ювентус не е проект, който пасва на клиента му, и той би се вписал по-добре в Реал Мадрид, Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити или Челси.

Дибала на няколко пъти излезе на добри позиции, но не измъкна максимума от тях и не се прояви като футболист, който може да поведе отбора си и да решава мачове като този. При 0:0 той беше изведен отляво при добра контраатака, но си затвори ъгъла и отправи напълно безопасен удар. Другият ключов момент беше в началото на второто полувреме, при 1:0 за Барселона, когато от отлична позиция стреля над вратата. И при други обещаващи атаки на Юве той не взе вярното решение.
4. Фалшивата деветка се завърна

Някъде от януари 2015 г. Луис Енрике постави Луис Суарес в центъра на нападателното трио МСН и не само че оформи това велико нападение на Барселона, но и сложи край на периода, в който Лионел Меси играеше като фалшив №9. Сега, след две години и половина пауза, Валверде върна на Меси ролята на фалшива деветка и Бълхата се отблагодарява с все по-силни мачове. Срещу Ювентус аржентинецът започваше и завършваше атаките и се оказваше на ключовите места, за да може да окаже максимално влияние върху мача.

5. "Истинските" номер 9 имаха тежка вечер

Явно когато фалшивата деветка блести, истинските деветки бледнеят. Меси е сензационен в ролята си под ръководството на Валверде, но това е за сметка на Луис Суарес, който не се чувства добре в лявата част на атаката. От началото на сезона уругваецът се мъчи и макар че записа гол и асистенция срещу Еспаньол и комбинира с Меси за първия гол срещу Юве, изглежда под въпрос доколко въобще се вписва в този състав на Барселона. Той няма скоростта да снове постоянно по фланга и оставя тази работа на Жорди Алба, но и рядко се оказва на голови позиции.

А деветката на Ювентус Гонсало Игуаин имаше една от най-лошите си вечери, откакто е в отбора, и изглеждаше твърде далеч от случващото се на терена.

Първото голямо дерби в Шампионската лига този сезон завърши с категоричното 3:0 за Барселона над Ювентус.

В повторение на финала от 2015 г. и на четвъртфиналите от миналия сезон Барса се изправи срещу познат противник, но този път двубоят дойде и в много специфичен период, в който каталунците имаха какво да доказват.

В Барса изживяха тежко лято, след което някои даже побързаха да ги отпишат за целия сезон. Но можеш ли да отпишеш отбор, в който играе Лео Меси?

Гениалният аржентинец най-сетне вкара на Джанлуиджи Буфон за пръв път в кариерата си, след като е огорчавал толкова други вратари.

С двата си гола и цялостното си присъствие Меси за кой ли път беше водещата фигура в мача и продължава да носи Барса на гърба си в период, в който идеите на новия треньор Ернесто Валверде още не са съвсем избистрени.

За обновения Ювентус остава въпросът дали и с този свой състав може да бъде реален претендент за спечелване на Шампионската лига.

В галерията ще видите пет основни извода от Барселона - Ювентус 3:0.