Когато "извращението" гол на чужд терен решава футболни съдби

Най-великите мачове в историята на Шампионската лига, които се решиха заради правилото за гол на чужд терен...
1. Милан – Интер, 2002/03, полуфинал
Един от най-странните мачове, които могат да се решат по правилото за гол на „чужд“ терен. В този случай теренът е един и същ, който Милан и Интер делят - „Джузепе Меаца“. Първият мач завърши 0:0, а в реванша Интер бе домакин. Андрий Шевченко откри резултата, а Обафеми Мартинс оформи крайното 1:1. „Росонерите“ продължиха, благодарение на гола на „чужд“ терен, след което и спечелиха трофея, побеждавайки Ювентус във финала след изпълнение на дузпи. Снимка: Getty Images

2. Монако – Реал Мадрид, 2003/04, четвъртфинал

Реал спечели първия мач на „Бернабеу“ с 4:2. Раул откри резултата след само 35 минути в реванша и увеличи аванса на „белите“ в общия резултат на 5:2. Мадрид изглеждаше сигурен полуфиналист, но скоро Людовик Жули изравни. Последва гол на Фернандо Мориентес, който играеше като отдаден под наем в Монако именно от Реал, а с втория на Жули Монако изравни общия резултат на 5:5 и продължи напред. В крайна сметка, „монегаските“ стигнаха до финала, където загубиха от Порто на Жозе Моуриньо.
3. Байерн Мюнхен – Реал Мадрид, 2006/07, осминафинал
Байерн загуби първия мач в Мадрид с 2:3, но реваншът започна по мечтан начин за баварците, след като след само 10,12 секунди Рой Макай даде аванс на домакините с най-бързия гол в историята на Шампионската лига. Лучо удвои за Байерн в 66-ата, преди Рууд ван Нистелрой да върне един, но баварците излязоха крайни победители, благодарение на повечето си голове на чужд терен. Снимка: getty

4. Челси – Барселона, 2008/09, полуфинал
10 години по-късно, този мач не само не е забравен, но се помни „като вчера“ от футболните фенове. Съдията Том Овребьо отхвърли четири претенции за дузпа на Челси, най-очевадната от които – за игра с ръка на Жерар Пике в самия край. Първият мач на „Камп Ноу“ завърши без голове, а Микаел Есиен даде аванс на лондончани още в деветата минута на реванша. Изравнителен гол на Андрес Иниеста дълбоко в добавеното време класира Барса за финала, който и спечели, и  лиши Челси от шанса за реванш срещу Манчестър Юнайтед за загубения финал в Москва година по-рано. Снимка: Getty Images

10 години по-късно, този мач не само не е забравен, но се помни „като вчера“ от футболните фенове. Съдията Том Овребьо отхвърли четири претенции за дузпа на Челси, най-очевадната от които – за игра с ръка на Жерар Пике в самия край. Първият мач на „Камп Ноу“ завърши без голове, а Микаел Есиен даде аванс на лондончани още в деветата минута на реванша. Изравнителен гол на Андрес Иниеста дълбоко в добавеното време класира Барса за финала, който и спечели, и лиши Челси от шанса за реванш срещу Манчестър Юнайтед за загубения финал в Москва година по-рано.
5. Манчестър Юнайтед – Байерн Мюнхен, 2009/10, четвъртфинал

През април 2010-а Байерн взе частичен реванш за финала през 1999 г. Всъщност, баварците имаха аванс от 2:1 от първия мач, но губеха с 0:3 след само 41 минути в реванша. Илица Олич върна едно попадение точно преди почивката, а брилянтното воле на Ариен Робен направи общия резултат 4:4 и Байерн се класира за полуфиналите. Впоследствие, стигна и до финала, където бе победен от Интер на Жозе Моуриньо.
6. Барселона – ПСЖ, 2012/13, четвъртфинал

Вихрушка от късни голове направи резултата 2:2 в първия мач в Париж. Хавиер Пасторе даде аванс на парижани на „Камп Ноу“, но Педро изравни, пращайки Барса на четвъртфиналите. Там каталунците бяха разбити с общ резултат от 7:0 от Байерн Мюнхен. Реваншът в Барселона бе последният мач за Дейвид Бекъм в Шампионската лига.
7. Челси – ПСЖ, 2014/15, осминафинал

1:1 в Париж, но истинското шоу беше в Лондон. Златан Ибрахимович бе изгонен още през първото полувреме. Резултатът остана 0:0, преди Гари Кейхил да вкара за Челси в 81-вата. Давид Луис обаче попари бившия си клуб в края и вкара мача в продължения. „Сините“ отново поведоха, този път чрез Еден Азар, но нов гол от бразилски защитник – този път бе Тиаго Силва, прати ПСЖ на четвъртфиналите.
8. Байерн Мюнхен – Атлетико Мадрид, 2015/16, полуфинал

Байерн беше победител, благодарение на гол на чужд терен през 2010-а, но този път се оказа на губещата страна. Атлетико спечели първия мач в Мадрид с минималното 1:0, но Чаби Алонсо бързо заличи аванса на „дюшекчиите“ в реванша. Томас Мюлер пропусна дузпа, преди Антоан Гризман да накаже германците в 53-тата минута. Роберт Левандовски направи 2:1 20 минути по-късно, но голът на „Алианц Арена“ класира Атлетико на финала, където загуби градското дерби срещу Реал за втори пореден път.
9. Монако – Манчестър Сити, 2016/17, осминафинал

Великата кампания на Монако. Всички подценяваха „монегаските“, но Леонардо Жардим имаше тогава почти непобедим отбор. Двата мача със Сити бяха истинско голово шоу. „Гражданите“ дори изоставаха с 2:3 в първия мач на „Етихад“, но успяха да го спечелят с 5:3 след страхотен обрат. Монако бе победен, но и далеч от изхвърлен от борбата. Килиан Мбапе, Фабиньо и Тиемуе Бакайоко вкараха за успеха с 3:1 в реванша и след 6:6 в общия резултат, но и с повече голове на чужд терен, Монако продължи напред.
10. Рома – Барселона, 2017/18, четвъртфинал
Най-пресният пример. Никой не мислеше, че Рома е способен да отстрани Барселона след загубата с 1:4 на „Камп Ноу“. Един Джеко, Даниеле Де Роси и Костас Манолас обаче опровергаха всички, отбелязвайки три безответни гола във вратата на Барса, за да хвърлят в недоумение Лео Меси и компания, както и почти целия футболен свят. Ако правилото за гол на чужд терен не съществуваше, всички тези мачове щяха да влязат в продължения или да стигнат до дузпи... Как ви се струва, резонно ли е това правило да бъде отменено? Снимка: Getty Images

Най-пресният пример. Никой не мислеше, че Рома е способен да отстрани Барселона след загубата с 1:4 на „Камп Ноу“. Един Джеко, Даниеле Де Роси и Костас Манолас обаче опровергаха всички, отбелязвайки три безответни гола във вратата на Барса, за да хвърлят в недоумение Лео Меси и компания, както и почти целия футболен свят.

Ако правилото за гол на чужд терен не съществуваше, всички тези мачове щяха да влязат в продължения или да стигнат до дузпи... Как ви се струва, резонно ли е това правило да бъде отменено?

Темата за гола на чужд терен бе повдигната отново наскоро и се заговори за намерения на УЕФА за отмяната на правилото.

То е въведено далеч назад в годините – през 60-те, но все още важи, а благодарение на него сме ставали свиделите на изключителни мачове.

Тежестта на гола на чужд терен е толкова голяма, че може да промени целия ход на мача за части от секундата.

Например, първият мач между двата отбора е завършил 0:0. Нулите се задържат на светлинното табло до последните минути и на реванша, когато гостите повеждат. Сега, домакините трябва да вкарат не един, а цели два гола, за да не напуснат турнира.

Правилото изглежда остаряло и вече безсмислено, но пък ни е донесло някои паметни вечери и обрати в Шампионската лига.

Припомнете си 10 от най-великите в галерията.