Изпращането на Венгер май няма да е много тържествено: 4 извода след Арсенал - Атлетико 1:1

Атлетико остана с човек по-малко в 10-ата минута, а почти веднага след това изгуби и треньора си Симеоне, който беше прокуден от скамейката. Арсенал игра силно, но претърпя голямо разочарование и в този мач... Снимка: Getty Images
1. Арсенал е най-красивият беззъб отбор в света

Арсенал си провали мача типично по арсеналски и вместо да откаже осакатения и изморен Атлетико, пожали гостите само с един гол във вратата им. А накрая допусна обичайната фрапантна грешка в защита и подари изгодно равенство на противниците, едвам успели да се задържат в мача преди това. Едва ли има отбор, който играе по-красив беззъб футбол от този на Арсен Венгер. "Артилеристите" интелигентно използваха крилата, за да разбалансират защитния вал, изграден от Диего Симеоне, и напълно надиграваха съперника, но не нанасяха решаващите удари. Твърде много пъти при този треньор отборът се е провалял точно по такъв начин. Снимка: Getty Images

2. Омагьосана ли е вратата на Атлетико?

Този Атлетико на Диего Симеоне ще остане в историята и за него ще се разказват легенди. Бойците на Симеоне никога не падат по гръб и винаги намират начин да заключат вратата си, независимо в колко неизгодна позиция са. Вчерашният мач далеч не беше най-силният на мадридчани в дефанзивен план - та те позволиха цели 28 удара към вратата си и още през първото полувреме играта им беше сведена до отчаяно опълчение. Това е разбираемо, когато останеш с 10 души на "Емирейтс" в 10-ата минута, но е по-трудно да се намери обяснение как отборът не отнесе поне 4-5 гола. Атлетико просто омагьосва вратата си, очаквайки голямата грешка на съперника - а когато отсреща е Арсенал, грешката рано или късно ще дойде. Снимка: Getty Images

3. Лаказет олицетворява целия мач на Арсенал

Мачът на Арсенал най-добре се олицетворява от представянето на Александър Лаказет. Нападателят хвърли много сили и постоянно представляваше опасност за Ян Облак, а играта му във въздуха беше изумителна. Той спечели 5 от 6-те си въздушни дуела, като естествено най-запомнящ се беше този в 61-ата минута, когато направи перфектен контакт с топката, за да открие резултата. В крайна сметка обаче, Лаказет не успя да се възползва от останалите си положения по една или друга причина и завърши 90-те минути в ужасно настроение - защото направи много, но не достатъчно. Снимка: Getty Images

4. Изпращането на Венгер може да не е особено тържествено

Нищо чудно вчерашният мач да се окаже големият пропилян шанс на Арсенал да си осигури място на финала - както и да изпрати Арсен Венгер с трофей. Предвид играта на "топчиите" като гости, най-вероятно ги очакват тежки минути на "Уанда Метрополитано" срещу един много силен и опитен домакин, който има психологическото предимство след първия мач. Арсенал задължително се нуждае от гол в реванша, а Атлетико е допуснал само 9 попадения в 21 домакински мача този сезон. Възможността Венгер да си тръгне триумфално с купа, която връща отбора в Шампионската лига, може да бъде проиграна и треньорът да остави едно последно разочарование на сбогуване. За феновете, преживели много в последните години, това ще е тъжно, но не и изненадващо. Снимка: Getty Images

Арсенал изпусна да победи Атлетико Мадрид като домакин в първия полуфинал от Лига Европа и стигна само до 1:1 на "Емирейтс".

От 10-ата минута нататък "артилеристите" играха с човек повече заради пресилен втори жълт картон на Вършалко и прекараха целия мач пред вратата на съперника, но не успяха да материализират превъзходството си.

В редица ситуации голът висеше на косъм и най-сетне падна в 61-ата минута. Александър Лаказет откри с глава след центриране на Уилшър и изглеждаше, че до края домакините могат да разгромят съперника и да си осигурят класиране на финала още в първия мач.

В 82-ата минута обаче Антоан Гризман наказа грешка на Косчелни и като от нищото Атлетико се добра до гол на чужд терен за 1:1.

През целия мач Ян Облак спасяваше всичко възможно на вратата на "дюшекчиите" и три минути преди края извади по уникален начин изстрел на Рамзи с глава.

Така реваншът в Испания на 3 май остава отворен, а разочаровани след първия мач определено са домакините. Атлетико измъкна максимума от сложната ситуация, в която се намираше, докато Арсен Венгер призна, че предвид развитието на мача това е бил "най-лошият възможен резултат" за неговия тим.

В галерията може да видите 4 основни извода след първия рунд от голямата битка в Лига Европа.