Реал и Ливърпул са на финал благодарение на съдиите: 4 извода след загубата на "мърсисайдци" от Рома

Всичко започна чудесно за гостите, които вкараха от първото положение в двубоя. Но до края играта им периодично се влошаваше и те дадоха шанс на Рома за ново чудо. Защо се получи така и какво трябва да промени Ливърпул във финала? Вижте в изводите от мача Снимка: Getty Images
1. Ливърпул не може по лесния начин

В Ливърпул умеят сами да си усложняват живота и в реванша с Рома не бяха особено далеч от тоталния провал. Отборът на Клоп просто няма способността да затваря мача, когато натрупа комфортен аванс, а когато е нужно да разчита основно на играта в дефанзивен план, слабостите му лъсват веднага. Снощи "мърсисайдци" привидно си бяха свършили работата през първото полувреме - тогава те минаха през очакваните за едно гостуване на "Олимпико" трудни ситуации, но водеха с 2:1 и съперникът им беше на цели 4 гола от обрат.

Гостите обаче изиграха кошмарно второ полувреме, в което от минута на минута заиграваха все по-слабо и трябва да благодарят на съперника и на съдиите, че головете във вратата им не паднаха по-рано. Накрая изглеждаше, че ако този мач имаше още максимум десетина минути игрово време, Рома щеше да довърши разклатения Ливърпул. Снимка: Getty Images

2. Рома показа, че заслужава мястото си в Лигата

В лагера на Рома има от какво да са доволни, въпреки огорчението от изпуснатия шанс за финал. Отборът игра смело, гордо и непримиримо, дори преодоля отчаянието при 1:2 и накара Ливърпул да се страхува. С този мач "вълците" показаха, че отстраняването на Барселона и достигането до полуфинал не е случайност, а онова 3:0 срещу Барса не се е случило само заради небрежното отношение на каталунците към срещата. Просто в Рома са способни на големи обрати и още един такъв не беше никак далеч. Лековато допуснатите голове снощи и тактическите грешки на Еузебио Ди Франческо на "Анфийлд" лишиха Рома от финал, но отборът им от този сезон ще бъде запомнен с постигнатото в Лигата. Снимка: Getty Images

3. И двата отбора финалисти получиха мощно съдийско рамо

Като доминантна сила в Шампионската лига, Реал Мадрид е галеник на съдиите и това все повече дразни неутралните привърженици. Дузпата, решила сблъсъка срещу Ювентус тази година, няма да спре да бъде обсъждана скоро, макар че там реферът имаше основания за решението си. При играта с ръка на Марсело в реванша срещу Байерн обаче спорове няма - това трябваше да е дузпа, признаха го и в Испания, призна го и самият Марсело.

Ливърпул също получи немалка съдийска подкрепа до момента, но при "червените" това не се обсъжда толкова, вероятно защото те са по-симпатични на неутралните фенове. Снощи Рома трябваше на два пъти да получи дузпа през втората част, далеч преди 92-ата минута, когато Дамир Скомина най-сетне посочи бялата точка, и то даже доста пресилено. Когато си спомним, че в първия мач Ливърпул вкара третия си гол след неотсъдена засада на Салах, грешките започват да натежават. Срещу Манчестър Сити на "Анфийлд" Ливърпул откри отново след неотсъдена засада на Салах, а в реванша наистина Габриел Жезус вкара след нарушение на Стърлинг срещу Ван Дайк, но после беше отменен чист гол на Сане, който щеше да направи обрата възможен. Разбира се, Реал и Ливърпул показаха голяма класа, за да си заслужат мястото на финала, но не е преувеличено да кажем, че то може би нямаше да е факт без някоя и друга решаваща съдийска грешка. Снимка: Getty Images

4. В Киев трябва да се появи съвсем друга версия на Ливърпул

Реваншът срещу Рома напомни колко сиво може да изглежда този отбор на Ливърпул. "Червените" показаха грозното си лице, защото през повечето време страняха от директния футбол и безмилостната преса, донесли им досегашните успехи, а Мохамед Салах нямаше ден и беше твърде припрян. В защитата видяхме типичните за тима нелепи грешки, паника и ефектен автогол, сякаш излязъл от някое комедийно шоу. В английския лагер много добре осъзнават, че тази версия на Ливърпул няма шанс в Киев срещу Реал Мадрид и че там трябва да се появи онзи отбор, готов да разкъса съперника без да му оставя какъвто и да е шанс да отговори. Предвид отслабения, но печелещ с рутина отбор на Мадрид, изглежда финалът ще зависи най-вече именно от това кое свое лице ще покаже Ливърпул в него.

Ливърпул е на финал в Шампионската лига.

Тимът на Юрген Клоп успя да стори това, което твърде малко хора очакваха от него преди началото на сезона, и ще се изправи срещу Реал Мадрид в Киев в спора за трофея на 26 май.

Класирането беше извоювано в тежък полуфинал реванш срещу Рома на "Олимпико", загубен с 2:4. С общ резултат 7:6 "мърсисайдци" ликуваха накрая, но не изиграха добър мач и ги спаси най-вече убедителното 5:2 в първата среща.

На почивката Ливърпул водеше комфортно с 2:1 с голове на Мане и Вайналдум, а нещастният автогол на Милнър изглеждаше по-скоро маловажна подробност.

През второто полувреме обаче Един Джеко вкара дежурния си гол за 2:2, а Рома взе да реди положение след положение пред Лорис Кариус. На два пъти съдията Дамир Скомина не отсъди дузпи за Рома и "вълците" вкараха трето попадение едва 4 минути преди края чрез Наинголан.

В 92-ата минута те най-сетне получиха и дузпа, отбелязана също от Наинголан, но нямаха дори една атака време, за да потърсят пети гол и да пратят мача в продължения.

Какво научихме от този пореден драматичен голов спектакъл в Шампионската лига?

Вижте в галерията с 4 извода от Рома - Ливърпул 4:2.