ПСЖ още не е готов за големите мачове: 5 извода след първия голям сблъсък от Шампионската лига

Пари Сен Жермен отново не показа добра игра в гостуване на сериозен европейски противник. Какво не достига на този звезден състав в Шампионската лига? Снимка: Getty Images
1. Ливърпул не успява да довърши противника навреме

Ливърпул показва една и съща слабост, която пролича в последните два мача срещу Тотнъм и ПСЖ. "Мърсисайдци" не успяха да използват предимството в играта си, за да решат мачовете достатъчно рано и да не треперят накрая. Срещу "шпорите" те правеха всичко, каквото си поискат, освен едно - да отбележат трети гол при 2:0, който да убие интригата. Заради известна криза в завършващия удар на Салах и заради някои недобри решения при последния пас, твърде много обещаващи атаки се провалиха, а накрая Тотнъм върна едно попадение и натисна в търсене на изравняване.

Пари Сен Жермен даже се добра до 2:2 вчера, въпреки че отстъпваше игрово, и се наложи да се стига до героичния завършващ удар на Фирмино в добавеното време. Ливърпул показва изключителна класа от началото на сезона, но тепърва ще губи точки, ако не решава по-рано мачовете, в които надиграва така убедително противника. Снимка: Getty Images

2. ПСЖ продължава да бъде разбалансиран тим

Играчите на Пари Сен Жермен заслужават комплименти за това, че се върнаха в мача, след като изоставаха с 0:2 на "Анфийлд". Но не можем да подминем факта, че от тях се очаква повече в такива срещи, за да докажат, че са реални претенденти за спечелване на Шампионската лига. Гостите обаче бяха убедително надигравани през почти целия мач и показаха, че все още са хаотичен и разбалансиран отбор, който има великолепни единици, но не и функционираща отборна мисъл. Същият проблем се срещаше и под ръководството на Унай Емери, а Томас Тухел е отскоро начело и ще му трябва още време да състави работещ план за големите сблъсъци. Снимка: Getty Images

3. Тухел се нуждае от нов вътрешен халф, на когото има доверие

В отсъствието на наказания Марко Верати се оказа, че Томас Тухел не се доверява на резервните си халфове. Може би Кристофър Нкунку е все още твърде млад, а Ласана Диара е твърде стар, но те останаха резерви, а до Адриен Рабио в центъра играха един защитник (Маркиньос) и едно крило (Ди Мария). В резултат си пролича колко отчайваща е липсата на Верати в мачове, в които парижани срещат по-сериозна съпротива. От нападателното трио Неймар-Кавани-Мбапе не може да се очаква голяма работоспособност в дефанзивен план и това някак трябва да бъде компенсирано от тримата халфове - но те не затваряха пространствата достатъчно добре и остана впечатлението, че този ПСЖ е много уязвим, когато не може да установи траен контрол върху топката. Снимка: Getty Images

4. Неймар отново не показа, че може да е решаващ

Естествено, най-скъпият футболист в света най-добре олицетворява този все още разочароващ тим на ПСЖ. Неймар получи почивка в петък за кръга от френското първенство - както обясни Томас Тухел, защото не спал добре и не се чувствал напълно готов. Разбира се, целта на оставянето му извън групата беше да бъде 100% свеж срещу Ливърпул. А и в мачове като петъчния срещу Сент Етиен, ПСЖ не се нуждае от Неймар и от Мбапе, който също остана на трибуните - шампионите спечелиха с 4:0. Проблемът е, че отпочиналият Неймар въобще не блесна на "Анфийлд" и с нищо не показа, че може да е решаващият футболист в тези мачове, който да накланя везните в полза на Пари Сен Жермен. Защитата на Ливърпул действаше много компетентно и не позволи неговите пробиви да се превърнат в някаква реална опасност до 82-ата минута, когато Салах сгреши и с известна доза шанс топката стигна до Мбапе, за да дойде изравнителният гол. Самият Мбапе също заслужава критики въпреки гола си, защото изигра "тихи" 90 минути, а накрая направи наивна грешка, за да се стигне до победния гол на Фирмино. Снимка: Getty Images

5. Фирмино напомни колко е значим за този отбор

Вече само Стивън Джерард има повече голове за Ливърпул от Роберто Фирмино в Шампионската лига. Бразилецът обикновено не получава признанието, което заслужава, защото самоотвержената му и предана игра е в услуга на отбора и на останалите атакуващи играчи. Така той рядко се оказва най-коментираният футболист на Ливърпул, но този път няма как да не се спрем на него. Великолепният победен гол след само двайсетина минути на терена отново напомни колко е важен Фирмино за този тим на Юрген Клоп. Бразилецът не беше в оптимално състояние, след като получи удар в окото в събота срещу Тотнъм, но заместникът му в титулярния състав Даниел Стъридж също се представи силно - и то в първия си мач като титуляр в Шампионската лига от 2012 г. насам. Снимка: Getty Images

Ливърпул победи Пари Сен Жермен с 3:2 на "Анфийлд" в първото голямо дерби от груповата фаза на Шампионската лига.

Домакините бяха по-добри през почти целия мач, но накрая бяха на път да изпуснат победата и стигнаха до нея едва в 92-ата минута.

Играчите на Юрген Клоп поведоха с 2:0 с бързи голове през първото полувреме на Даниел Стъридж и на Джеймс Милнър от дузпа. Почти веднага обаче Тома Мюние върна един гол за гостите в ситуация, при която можеше да бъде маркирана засада на Единсон Кавани.

През втората част Ливърпул пропусна да реши срещата и беше наказан с изравнителен гол на Килиан Мбапе в 83-ата минута.

Резервата Роберто Фирмино обаче стана герой с индивидуално изпълнение във втората минута на добавеното време, с което донесе успеха на "мърсисайдци".

Какво научихме от този най-очакван сблъсък в откриващия ден на Шампионската лига?

В галерията може да видите пет основни извода от него.