Тотнъм е на финал след нова невъобразима драма с марка "Шампионска лига"

Големият герой Лукас Моура вкара и трите гола за "шпорите", които изоставаха с 0:2 на почивката и ситуацията им изглеждаше безнадеждна Снимка: Getty Images

Тотнъм - Ливърпул ще бъде тазгодишният финал на Шампионската лига.

Тази вечер Тотнъм отстрани по най-драматичния възможен начин Аякс и с победа с 3:2 на "Йохан Кройф Арена" се класира за финалната битка в Мадрид на 1 юни.

С хеттрик на Лукас Моура и победен гол в 96-ата минута, Спърс компенсираха загубата с 0:1 в първия полуфинален двубой между двата тима и поднесоха още един спиращ дъха трилър в тазгодишното издание на надпреварата.

Срещата започна зле за гостите, които не показаха, че имат идея как да обърнат общия резултат.

Още във 2-ата минута Душан Тадич стреля опасно и Лорис с мъка спаси. В 5-ата минута Матийс де Лихт се извиси след корнер и с глава откри резултата, за да накара стадиона да изригне - 1:0 за Аякс.

Тотнъм отговори почти веднага и остро центриране на Хюн-Мин Сон отляво се отби в гредата.

След половин час игра Душан Тадич още веднъж беше близо до гола, но в 35-ата минута вече нямаше какво да спаси Тотнъм. Трипиър за пореден път беше елиминиран от Тадич, който намери Хаким Зийех, а мароканецът с перфектен фалцов удар в далечния ъгъл покачи на 2:0.

През втората част обаче Тотнъм се вдигна на щурм и мачът се промени напълно.

В 55-ата минута Лукас Моура комбинира с Деле Али на много висока скорост и сам завърши атаката за 1:2. Само три минути по-късно отново Моура вкара, след като Анде Онана първо направи страхотно спасяване, но после се провали в опита си да улови топката на земята, тя стигна до Моура, който се освободи на малко пространство и направи 2:2.

"Шпорите" се нуждаеха от само още един гол, но Ерик тен Хаг извърши две смени и в следващите минути Аякс изравни играта. Последваха редица добри положения и пред двете врати, като при едно от тях Хаким Зийех беше на сантиметри да реши всичко в полза на Аякс, но уцели гредата.

Към края Тотнъм отново натисна и Ян Вертонген можеше да стане герой за Спърс, но Онана спаси първия му удар, а добавката беше изчистена точно пред голлинията.

После и от Аякс направиха голям пропуск при контраатака, за да се стигне до инфарктната 96-а минута.

Деле Али пусна към Моура, който с много точен удар с левия крак оформи хеттрика си и класира Тотнъм на първи финал в Шампионската лига в историята на тима!