Тотнъм е на финал след нова невъобразима драма с марка "Шампионска лига"

08.05.2019, 22:55 (обновена 09.05.2019, 00:35)
Аякс - Тотнъм 2:3

Големият герой Лукас Моура вкара и трите гола за "шпорите", които изоставаха с 0:2 на почивката и ситуацията им изглеждаше безнадеждна

Тотнъм - Ливърпул ще бъде тазгодишният финал на Шампионската лига.

Тази вечер Тотнъм отстрани по най-драматичния възможен начин Аякс и с победа с 3:2 на "Йохан Кройф Арена" се класира за финалната битка в Мадрид на 1 юни.

С хеттрик на Лукас Моура и победен гол в 96-ата минута, Спърс компенсираха загубата с 0:1 в първия полуфинален двубой между двата тима и поднесоха още един спиращ дъха трилър в тазгодишното издание на надпреварата.

Срещата започна зле за гостите, които не показаха, че имат идея как да обърнат общия резултат.

Още във 2-ата минута Душан Тадич стреля опасно и Лорис с мъка спаси. В 5-ата минута Матийс де Лихт се извиси след корнер и с глава откри резултата, за да накара стадиона да изригне - 1:0 за Аякс.

Тотнъм отговори почти веднага и остро центриране на Хюн-Мин Сон отляво се отби в гредата.

След половин час игра Душан Тадич още веднъж беше близо до гола, но в 35-ата минута вече нямаше какво да спаси Тотнъм. Трипиър за пореден път беше елиминиран от Тадич, който намери Хаким Зийех, а мароканецът с перфектен фалцов удар в далечния ъгъл покачи на 2:0.

През втората част обаче Тотнъм се вдигна на щурм и мачът се промени напълно.

В 55-ата минута Лукас Моура комбинира с Деле Али на много висока скорост и сам завърши атаката за 1:2. Само три минути по-късно отново Моура вкара, след като Анде Онана първо направи страхотно спасяване, но после се провали в опита си да улови топката на земята, тя стигна до Моура, който се освободи на малко пространство и направи 2:2.

"Шпорите" се нуждаеха от само още един гол, но Ерик тен Хаг извърши две смени и в следващите минути Аякс изравни играта. Последваха редица добри положения и пред двете врати, като при едно от тях Хаким Зийех беше на сантиметри да реши всичко в полза на Аякс, но уцели гредата.

Към края Тотнъм отново натисна и Ян Вертонген можеше да стане герой за Спърс, но Онана спаси първия му удар, а добавката беше изчистена точно пред голлинията.

После и от Аякс направиха голям пропуск при контраатака, за да се стигне до инфарктната 96-а минута.

Деле Али пусна към Моура, който с много точен удар с левия крак оформи хеттрика си и класира Тотнъм на първи финал в Шампионската лига в историята на тима!

Oще: амстердам  андре онана  аякс  деле али  драма  ерик тен хаг  йохан кройф арена  ливърпул  лукас моура  матийс де лихт  маурисио почетино  обрат  полуфинал  спърс  тотнъм  трилър  финал  хаким зийех  хеттрик  шпорите