Салах и Ориги изпратиха Ливърпул на върха в Шампионската лига!

Салах откри от дузпа още във 2-ата минута и това много улесни Ливърпул Снимка: Getty Images
Салах откри от дузпа още във 2-ата минута и това много улесни Ливърпул

Ливърпул грабна трофея в Шампионската лига с уверена победа с 2:0 над Тотнъм в английския финал на "Уанда Метрополитано" в Мадрид.

Ранен гол на Мохамед Салах от дузпа и късно попадение на резервата Дивок Ориги донесоха купата на "червените", които изиграха убедителен мач и рядко изпускаха контрола върху случващото се на терена.

Мачът започна по мечтан начин за "мърсисайдци" и те получиха най-бързата дузпа в историята на Шампионската лига.

Още в 23-ата секунда Садио Мане получи в пеналта и центрира, а топката се отби в протегнатата ръка на Муса Сисоко. От отсъдения наказателен удар Мохамед Салах стреля силно и беше точен за 1:0.

Това обаче не направи мача особено динамичен - в следващите минути Тотнъм владееше топката, но играеше припряно и не успяваше да тества Алисон, докато Ливърпул изчакваше на контраатака.

В защита играчите на Юрген Клоп се справяха отлично със съперника, а в 37-ата минута Анди Робъртсън можеше да удвои с топовен удар, но Лорис спаси вратата си.

През втората част двубоят остана по-скоро скучен, въпреки едно кратко съживяване на Тотнъм в първите минути след подновяването на играта.

В 68-ата минута резервата Джеймс Милнър можеше да реши всичко в полза на Ливърпул, но шутира на сантиметри встрани от вратата.

После Тотнъм най-сетне успя да натисне по-сериозно и да тества вратаря Алисон. Първо Хюн-Мин Сон стреля отдалеч и бразилецът изби, после и удар по земя отблизо на Лукас Моура попадна в ръцете на вратаря.

Малко по-късно Кристиан Ериксен затрудни Алисон от фаул, но вратарят отново се справи.

Крайният изход се реши в 87-ата минута, когато след един ъглов удар топката стигна до влезлия като резерва Дивок Ориги, който веднага пое и стреля безпощадно с левия крак по диагонала - 2:0.

"Шпорите" се вдигнаха на финален щурм и в добавеното време отправиха няколко опасни удара чрез Хари Кейн, Дани Роуз и Хюн-Мин Сон, но Алисон отрази всичко и не постави под съмнение успеха на тима си.

Така Ливърпул стана първенец на Европа за шести път в историята си и взе реванш за изгубения финал срещу Реал Мадрид през миналия сезон.

Това е първи трофей с Ливърпул за треньора Юрген Клоп, докато Маурисио Почетино остава без трофей със Спърс.