Лудост е да отписваш Реал и Кристиано: 5 извода след Реал-ПСЖ 3:1

Марко Асенсио отново изигра ролята на златна резерва, а Роналдо направи решаващите докосвания, с които да донесе успеха. Вижте пет извода от победата на Реал над ПСЖ Снимка: Getty Images
1. Зидан спечели треньорския сблъсък със смелата двойна смяна

Треньорските решения на Зинедин Зидан логично бяха подложени на унищожителни критики покрай слабите резултати на Реал този сезон и невижданото изоставане от Барселона в първенството. Множеството му успехи за кратко време начело на отбора останаха на заден план, безрезервното му доверие към играчите вече е осмивано, а медиите усилено му търсят заместници. Притиснат до стената, французинът спечели колосалния първи сблъсък с ПСЖ в тактически план и със смелата смяна 10 минути преди края осигури победата на своите.

При резултат 1:1 той направи офанзивна промяна и вкара Марко Асенсио и Лукас Васкес вместо Иско и Каземиро. Рискът беше огромен – ако в тези минути Реал беше получил втори гол на свой терен и беше загубил, ПСЖ щеше да получи огромно предимство преди реванша, а самият Зидан щеше да бъде разсипан от критики за смелата двойна смяна. Случи се обаче нещо съвсем друго. Асенсио записа две брилянтни асистенции отляво, благодарение на които Реал грабна победата. Нищо чудно тези 10 минути да се окажат решаващите за целия сблъсък.
Снимка: Getty Images

2. Роналдо надделя в първия рунд срещу Неймар

Кристиано Роналдо спечели сблъсъка с голямата звезда на съперника Неймар поне в този първи мач. С двата си гола CR7 счупи нови рекорди и стана първият футболист, достигнал 100 попадения за един тим в Шампионската лига. Освен това вече има 10 или повече гола във всяко от последните седем издания на Лигата, а никой друг играч не е записвал такова постижение в повече от два поредни сезона от надпреварата.

Всъщност мачът въобще не протече безпроблемно за португалеца, нито за Неймар. През първото полувреме двамата имаха доста трудности – Роналдо нанесе разочароващи завършващи удари от изгодни ситуации, а Неймар показа невероятната си техника в пробивите си по фланга, но направи лошо впечатление с няколко симулации (единствено симулацията на Модрич беше по-нагла) и с твърде индивидуалната си на моменти игра. Роналдо и Ней обаче се проявиха като лидери в най-важните мигове от полувремето. Неймар изящно отклони с пета към Рабио при гола за 1:0, а Роналдо не пропусна дузпата, с която да изравни за Реал. След почивката бразилецът се позагуби на игрището, а Кристиано дочака своя миг и след известна доза шанс беше на точното място, за да вкара с коляно за 2:1.

3. Унай Емери пак се пречупи накрая

Провалът на „Бернабеу” е особено голям конкретно за треньора на парижани Унай Емери, чийто отбор отново рухна в последните минути на своя голям мач. Няма как да не бъдат направени паралели с онова 1:6 на „Камп Ноу” в миналото издание на Шампионската лига, когато ПСЖ профука аванса си от 4 гола от първия двубой и също се пречупи в последните минути, а уволнението на Емери изглеждаше сигурно. Сега решението му да остави капитана Тиаго Силва на скамейката ще се коментира много, а способностите му да изведе ПСЖ до финала в турнира отново ще се поставят под съмнение.

След срещата Емери се оплака от съдийството, но с това няма как да отклони вниманието от основния проблем на ПСЖ: че защитниците твърде много улесниха Реал и явно урокът от миналата година не е научен. Проблемът на треньора е, че никакви трофеи във Франция няма да го спасят – той трябва да обърне Реал в реванша, в противен случай едва ли ще води парижани през следващия сезон.
4. Никога не отписвайте Реал в Шампионската лига

В първия мач с ПСЖ „кралете” направиха най-важното в своето деликатно положение: показаха, че този състав е жив, че сезонът не е приключил въпреки провалите на домашната сцена, показаха и че все още са способни да победят всеки в Шампионската лига. Всичко това беше поставено под съмнение в последните седмици, но не бива да забравяме, че Лигата е турнирът на Реал, тук играчите на „Белия балет” показват най-доброто от себе си и затова взеха трофея в три от последните четири сезона. Късметът също обикновено е с тях на европейската сцена, така беше и снощи, особено при двата гола накрая.

Разбира се, нищо не е гарантирано за Реал в реванша, освен това, че футболистите на Зидан няма да бъдат толкова подценени от коментатори и анализатори, колкото бяха преди първия двубой.

5. Очакваме доста голове и в реванша

Във втория мач Пари Сен Жермен ще трябва да рискува на свой терен и да хвърли всички сили в атака, а срещу нестабилната защита в бяло най-вероятно ще създаде доста положения. Реал от своя страна ще има пространствата да контраатакува и това създава предпоставки за нов голов спектакъл и радост за неутралните фенове. Интригата е жива, а шансовете на ПСЖ въобще не са за подценяване, въпреки че „Белия балет” вече е явен фаворит за класиране на 1/4-финал.

Приключи първата част от голямото дерби в 1/8-финалите на Шампионската лига.

Реал Мадрид удари Пари Сен Жермен с 3:1 като домакин и доказа, че всякакви слухове за смъртта на отбора са силно преувеличени.

Доказа и че в последните години е истински властелин в Шампионската лига, независимо в каква форма се намира.

В изключително оспорван мач, оправдал големите очаквания на феновете, „Белия балет" взе победата с два гола в последните минути, а ПСЖ имаше силни моменти, но отново рухна накрая, както и миналата година на „Камп Ноу" при катастрофата 1:6 срещу Барселона.

Адриен Рабио откри за гостите след асистенция на Неймар, но в самия край на първата част Кристиано Роналдо изравни от дузпа, лековато предизвикана от младия Джовани Ло Селсо.

В 83-ата и 87-ата минути златната резерва Марко Асенсио пусна две решаващи подавания отляво, а Роналдо и Марсело ги оползотвориха, за да дадат добра преднина на Реал преди втория мач на 6 март в Париж.

Как успя Реал да превъзмогне кризата в този мач, какво липсваше на ПСЖ и кои бяха битките, решили срещата?

В галерията може да видите 5 извода от големия сблъсък Реал Мадрид - Пари Сен Жермен 3:1.