Челси съсипа Арсенал след почивката и триумфира в Лига Европа

Това най-вероятно беше последният мач на Азар за Челси и той се разделя с тима по най-добрия начин - с два гола и асистенция в победния финал Снимка: Getty Images

Челси вдигна трофея в Лига Европа за втори път в историята си след убедителна победа с 4:1 над Арсенал в английския сблъсък на финала.

На Олимпийския стадион в Баку всички попадения паднаха след почивката, а за "сините" на два пъти се разписа Еден Азар, който може би изигра последния си мач за клуба.

За треньора Маурицио Сари това е първи трофей с Челси и първи в цялата му кариера, докато загубата на Арсенал означава, че "артилеристите" за трети пореден сезон не се класират за Шампионската лига.

Срещата започна малко по-добре за Арсенал и първите положения бяха пред вратата на Кепа Арисабалага.

В 8-ата минута Мейтланд-Найлс центрира остро отдясно, Кепа не боксира добре и топката попадна на крака на Александър Лаказет, който обаче не уцели вратата.

Десетина минути по-късно Лаказет опита да си изпроси дузпа, но Джанлука Роки не се подведе. В 28-ата минута Арсенал беше най-близо до откриващия гол след много силен изстрел на Гранит Джака отдалеч, който облиза гредата.

В последната част на полувремето обаче Челси заигра по-активно и наложи натиск. В 33-ата минута Емерсон беше изведен в наказателното поле и Петър Чех трябваше да спасява удара му.

5 минути преди почивката Оливие Жиру също получи шанс да стреля, но не го направи по най-добрия начин и Чех отново спаси.

Дъждът от голове през втората част започна в 49-ата минута.

Емерсон центрира отляво и Оливие Жиру с плонж и майсторски удар с глава откри резултата. В 60-ата минута Еден Азар намери Педро и оставеният сам испанец засече във вратата за 2:0.

Само след 4 минути Мейтланд-Найлс откровено блъсна в гръб Жиру в наказателното поле и Челси получи дузпа. Азар прати Чех в противоположния ъгъл и покачи на 3:0.

В 69-ата минута Арсенал възвърна надеждата си с много красиво попадение на тъкмо появилия се в игра Алекс Иуоби. Нигериецът стреля отдалеч от воле и ударът беше неспасяем - 1:3.

Само три минути след това Челси отново контраатакува смъртоносно, Жиру намери Азар и белгиецът отбеляза втория си гол за 4:1, с което сложи точка на спора.

До края резултатът можеше да стане доста по-унизителен за Арсенал, но "сините" изредиха няколко пропуска, а Чех беше на мястото си и не позволи във вратата му да паднат още голове.

В 82-ата минута и "артилеристите" създадоха опасност, но Кепа спаси. После резервата Уилок също пропусна стопроцентово положение за Арсенал.