Роналдо се изложи и с играта си, и с провокациите: 4 извода от вечерта в Шампионската лига

За Роналдо вечерта протече зле и той показа невъздържаност още на терена, а после и в микс зоната. Със сигурност отпадане на осминафинал в любимия му турнир няма как да отговаря на неговите амбиции Снимка: Getty Images
Капитанът на Атлетико Диего Годин и партньорът му в отбрана Хосе Хоменес спряха Роналдо, Дибала и Манджукич, а към края даже вкараха головете, с които "дюшекчиите" победиха Снимка: Getty Images
В 90-ата минута Стърлинг донесе победата на Сити, но преди това Шалке се справяше неочаквано добре с набезите на "гражданите" и даже не изглеждаше далеч от победата Снимка: Getty Images

Атлетико Мадрид прати в нокдаун един от фаворитите за спечелване на Шампионската лига, докато Манчестър Сити мина през обрати, две дузпи и червен картон, за да се доближи максимално до четвъртфинала в турнира.

Осминафиналите от Лигата на богатите в сряда вечер предложиха доста повече на зрителите от двете нулеви равенства във вторник вечер. ВАР отново беше главен герой и на двата стадиона, но за щастие съдиите не бяха решаващият фактор и се насладихме на достатъчно интригуващи събития извън дискусионната употреба на видеосистемата.

Атлетико Мадрид удари Ювентус с 2:0 на своя "Уанда Метрополитано" в среща, която оправда очакванията за здрава и равностойна битка без много блясък. Атракции все пак не липсваха още през първата част, а след почивката домакините напълно надиграха италианския шампион и вкараха късни голове чрез централните си защитници Хосе Хименес и Диего Годин при статични положения.

На "Фелтинс Арена" Манчестър Сити надви трудно с 3:2 Шалке и се доказа като фаворит в сблъсъка.

Началото беше идеално за "гражданите" и ранният гол на Серхио Агуеро вероятно ги успокои твърде много.

Мачът доби друг развой в 34-ата минута, когато домакините получиха дузпа за игра с ръка на Отаменди при изстрел към Едерсон. Набил Бенталеб отбеляза дузпата, а само няколко минути по-късно се разписа повторно от бялата точка, за да даде преднина на Шалке.

Играта на Манчестър Сити не се получаваше и в 68-ата минута Николас Отаменди си изкара излишен втори жълт картон, за да се наложи отборът му да доиграе с човек по-малко.

Резервата Лерой Сане обаче изригна с перфектен пряк свободен удар в 85-ата минута, а в 90-ата Рахийм Стърлинг донесе победата на Сити и доста улесни задачата за реванша.

Кои са основните изводи за Ювентус, Атлетико и Сити от вечерта и какви са шансовете им в ответните сблъсъци на 12 март?

1. Победата няма как да е по-типична за стила на Атлетико

"Дюшекчиите" обожават да влизат в елиминационни сблъсъци в ролята на аутсайдери и да изтръгват точно такива майсторски успехи над противници с доста повече звезди в своите състави.

Победата над Ювентус нямаше как да е по-типична и показателна за стила на Атлетико - с разправиите и създаването на напрежение от първите минути, с желязната защита, премерената преса, голямата взаимопомощ, изчакването на удобния момент и два гола от статични положения, отбелязани от централните защитници.

Ювентус беше определян като фаворит в този сблъсък, но това беше твърде смело предвид опита и уменията на Атлетико в мачове на директна елиминация, където бойният и непримирим дух на тима се проявява най-ясно.

С победата вчера Диего Симеоне и неговите бойци регистрираха 12-и пореден домакински мач без загуба в елиминациите на Шампионската лига. Всъщност в последните си 10 мача у дома в елиминационната фаза на турнира Атлетико има само един допуснат гол. Мадридчани продължават да са уникално явление в съвременния футбол и вече доста години съсипват плановете на най-амбициозните отбори от типа на Ювентус.

2. Роналдо се изложи с играта си и с провокациите

След загубата в Мадрид изнервеният Кристиано Роналдо просъска: "Аз имам пет Шампионски лиги, вие нито една" в микс зоната и отказа да говори каквото и да е друго пред събралите се журналисти. Още по време на срещата суперзвездата разпери петте си пръста, за да покаже колко пъти е печелил турнира, докато феновете на трибуните го освиркваха яростно.

Провокациите обаче няма да отвлекат вниманието от факта, че Юве разочарова в целия мач и особено през второто полувреме, а самият Роналдо беше бледа сянка на себе си. Завръщането му в Мадрид никак не мина по план и макар че Шампионската лига си остава неговият турнир, внезапно не изглежда много вероятно да успее да я спечели и този път.

3. В Юве си вярват за реванша, но шансовете им не са големи

В лагера на Юве изразиха увереност, че могат да обърнат резултата в реванша на свой терен. Но те ще трябва да демонстрират нещо изключително срещу най-добре играещия в защита европейски отбор, който освен това е врял и кипял точно в такива сблъсъци. Ако Ювентус получи гол в Торино, обратът ще се окаже близо до невъзможен.

Разбира се, в Италия за вдъхновение ще си припомнят миналогодишното издание на Лигата, когато Юве загуби от Реал Мадрид с 0:3 у дома в първия мач, но до последно водеше с 3:0 на "Бернабеу", преди да дойде онази толкова обсъждана дузпа, отбелязана от Роналдо и класирала Реал. Треньорът Макс Алегри припомни именно този двубой след поражението снощи. Но едва ли някой се съмнява, че Ювентус е способен на обрати, по-скоро въпросът е дали толкова опитен отбор като Атлетико би си позволил някакво отпускане на "Ювентус Стейдиъм".

4. Премеждията в Гелзенкирхен не са случайни - вече над два месеца Сити е на приливи и отливи

От около два месеца и половина в играта на Манчестър Сити се появиха все по-обезпокоителни периоди на отпуснатост и разсеяност, през които отборът позволява на съперника да добие увереност. "Гражданите" продължават и да правят лековати грешки в отбрана и дори да недоволстват от намесата на ВАР при първата дузпа на Шалке, те не трябваше да позволяват на съперника да се върне толкова лесно в мача.

Шалке, който се движи едва 14-и в Бундеслигата, създаде твърде много проблеми на Сити и затова Гуардиола звучи искрено, когато казва, че отборът му няма голям шанс да спечели Лигата точно този сезон. Най-големите мачове обаче тепърва предстоят, защото очевидно Шалке ще бъде преодолян, а Манчестър Сити има време да достигне върхова форма, за срещите, които ще определят трофеите.