Роналдо се изложи и с играта си, и с провокациите: 4 извода от вечерта в Шампионската лига

21.02.2019, 00:44 (обновена 24.02.2019, 12:12)

1 от 3 снимки Назад Напред

Атлетико Мадрид - Ювентус 2:0

За Роналдо вечерта протече зле и той показа невъздържаност още на терена, а после и в микс зоната. Със сигурност отпадане на осминафинал в любимия му турнир няма как да отговаря на неговите амбиции

Атлетико Мадрид прати в нокдаун един от фаворитите за спечелване на Шампионската лига, докато Манчестър Сити мина през обрати, две дузпи и червен картон, за да се доближи максимално до четвъртфинала в турнира.

Осминафиналите от Лигата на богатите в сряда вечер предложиха доста повече на зрителите от двете нулеви равенства във вторник вечер. ВАР отново беше главен герой и на двата стадиона, но за щастие съдиите не бяха решаващият фактор и се насладихме на достатъчно интригуващи събития извън дискусионната употреба на видеосистемата.

Атлетико Мадрид удари Ювентус с 2:0 на своя "Уанда Метрополитано" в среща, която оправда очакванията за здрава и равностойна битка без много блясък. Атракции все пак не липсваха още през първата част, а след почивката домакините напълно надиграха италианския шампион и вкараха късни голове чрез централните си защитници Хосе Хименес и Диего Годин при статични положения.

На "Фелтинс Арена" Манчестър Сити надви трудно с 3:2 Шалке и се доказа като фаворит в сблъсъка.

Началото беше идеално за "гражданите" и ранният гол на Серхио Агуеро вероятно ги успокои твърде много.

Мачът доби друг развой в 34-ата минута, когато домакините получиха дузпа за игра с ръка на Отаменди при изстрел към Едерсон. Набил Бенталеб отбеляза дузпата, а само няколко минути по-късно се разписа повторно от бялата точка, за да даде преднина на Шалке.

Играта на Манчестър Сити не се получаваше и в 68-ата минута Николас Отаменди си изкара излишен втори жълт картон, за да се наложи отборът му да доиграе с човек по-малко.

Резервата Лерой Сане обаче изригна с перфектен пряк свободен удар в 85-ата минута, а в 90-ата Рахийм Стърлинг донесе победата на Сити и доста улесни задачата за реванша.

Кои са основните изводи за Ювентус, Атлетико и Сити от вечерта и какви са шансовете им в ответните сблъсъци на 12 март?

1. Победата няма как да е по-типична за стила на Атлетико

"Дюшекчиите" обожават да влизат в елиминационни сблъсъци в ролята на аутсайдери и да изтръгват точно такива майсторски успехи над противници с доста повече звезди в своите състави.

Победата над Ювентус нямаше как да е по-типична и показателна за стила на Атлетико - с разправиите и създаването на напрежение от първите минути, с желязната защита, премерената преса, голямата взаимопомощ, изчакването на удобния момент и два гола от статични положения, отбелязани от централните защитници.

Ювентус беше определян като фаворит в този сблъсък, но това беше твърде смело предвид опита и уменията на Атлетико в мачове на директна елиминация, където бойният и непримирим дух на тима се проявява най-ясно.

С победата вчера Диего Симеоне и неговите бойци регистрираха 12-и пореден домакински мач без загуба в елиминациите на Шампионската лига. Всъщност в последните си 10 мача у дома в елиминационната фаза на турнира Атлетико има само един допуснат гол. Мадридчани продължават да са уникално явление в съвременния футбол и вече доста години съсипват плановете на най-амбициозните отбори от типа на Ювентус.

2. Роналдо се изложи с играта си и с провокациите

След загубата в Мадрид изнервеният Кристиано Роналдо просъска: "Аз имам пет Шампионски лиги, вие нито една" в микс зоната и отказа да говори каквото и да е друго пред събралите се журналисти. Още по време на срещата суперзвездата разпери петте си пръста, за да покаже колко пъти е печелил турнира, докато феновете на трибуните го освиркваха яростно.

Провокациите обаче няма да отвлекат вниманието от факта, че Юве разочарова в целия мач и особено през второто полувреме, а самият Роналдо беше бледа сянка на себе си. Завръщането му в Мадрид никак не мина по план и макар че Шампионската лига си остава неговият турнир, внезапно не изглежда много вероятно да успее да я спечели и този път.

3. В Юве си вярват за реванша, но шансовете им не са големи

В лагера на Юве изразиха увереност, че могат да обърнат резултата в реванша на свой терен. Но те ще трябва да демонстрират нещо изключително срещу най-добре играещия в защита европейски отбор, който освен това е врял и кипял точно в такива сблъсъци. Ако Ювентус получи гол в Торино, обратът ще се окаже близо до невъзможен.

Разбира се, в Италия за вдъхновение ще си припомнят миналогодишното издание на Лигата, когато Юве загуби от Реал Мадрид с 0:3 у дома в първия мач, но до последно водеше с 3:0 на "Бернабеу", преди да дойде онази толкова обсъждана дузпа, отбелязана от Роналдо и класирала Реал. Треньорът Макс Алегри припомни именно този двубой след поражението снощи. Но едва ли някой се съмнява, че Ювентус е способен на обрати, по-скоро въпросът е дали толкова опитен отбор като Атлетико би си позволил някакво отпускане на "Ювентус Стейдиъм".

4. Премеждията в Гелзенкирхен не са случайни - вече над два месеца Сити е на приливи и отливи

От около два месеца и половина в играта на Манчестър Сити се появиха все по-обезпокоителни периоди на отпуснатост и разсеяност, през които отборът позволява на съперника да добие увереност. "Гражданите" продължават и да правят лековати грешки в отбрана и дори да недоволстват от намесата на ВАР при първата дузпа на Шалке, те не трябваше да позволяват на съперника да се върне толкова лесно в мача.

Шалке, който се движи едва 14-и в Бундеслигата, създаде твърде много проблеми на Сити и затова Гуардиола звучи искрено, когато казва, че отборът му няма голям шанс да спечели Лигата точно този сезон. Най-големите мачове обаче тепърва предстоят, защото очевидно Шалке ще бъде преодолян, а Манчестър Сити има време да достигне върхова форма, за срещите, които ще определят трофеите.

Oще: анализ  атлетико  атлетико мадрид  бианконерите  вар  гражданите  дефанзивен  диего годин  диего симеоне  дюшекчиите  защита  защитници  изводи  изложи  кристиано роналдо  мадрид  макс алегри  манчестър сити  масимилиано алегри  на приливи и отливи  обрат  осминафинали  отпуснатост  пеп гуардиола  преднина  провокации  първи мачове  разсеяност  рахийм стърлинг  реванш  роналдо  сити  старата госпожа  стил на игра  типичен  уанда метрополитано  форма  хосе хименес  шалке  шалке 04  шампионска лига  шансове  юве  ювентус