Тактическият маестро Конте заслужаваше победата: 5 извода след Челси - Барселона 1:1

Мачът протече по вкуса на Конте до грешката на Кристенсен. Но какъв беше планът на треньора и с какво той затрудни толкова Барса? Вижте в петте извода от срещата на "Стамфорд Бридж" Снимка: Getty Images
1. Челси остава най-неудобният съперник на Барса

Със здравата си защита, тактическата си вещина и мълниеносните си контри, Челси отново се показа като противник, който е в състояние да обезличи Барселона и да използва слабите места на каталунците. Тимът на Антонио Конте се защитаваше страхотно и създаде по-чистите положения, затова след края на мача съжалява за изпуснатата победа, макар че имаше топката едва през около 30% от времето.

Истината е, че „сините” трябваше да водят още преди почивката, но им липсваше малко шанс при двете греди на Вилиан и удара на Азар над вратата. А индивидуалната грешка на младия Кристенсен донесе гола за Барса точно когато изглеждаше, че силите на гостите привършват и Челси ще опази вратата си суха.
Снимка: Getty Images

2. Формата на Барселона се влошава

Проблемът на Барселона е, че сезонът навлиза в решителната си фаза, а изглежда, че формата на тима търпи постепенен спад. Разбира се, каталунците са в прекрасни позиции във всички турнири и сезонът им дотук е почти безупречен. Те остават непобедени в Ла Лига и са почти сигурен шампион, на финал са за Купата на краля и са фаворити в реванша срещу Челси. Но не са никак убедителни вече от 3-4 кръга в първенството, а във вторник вечер бяха доста безидейни в атака и въобще нямаше да е незаслужено да загубят. Все пак, засега става въпрос само за лек спад, който Ернесто Валверде трябва да преодолее бързо, ако иска да направи пробив в Лигата.

3. Конте може да даде още много на Челси, но клубът се нуждае от обединение

Антонио Конте изнесе един перфектен тактически мач срещу Барселона и още веднъж демонстрира треньорските си умения. След тежки няколко седмици на раздор и някои срамни резултати, в Челси се нуждаеха от мачовете срещу Барса, които в максимална степен да ги обединят и мотивират. При толкова солидно представяне в този първи мач, „сините” имат достатъчно поводи за оптимизъм, но бъдещето на Конте в отбора остава под въпрос. Откъм треньорски характеристики, той е точният човек за лондончани, но може да ги изведе до успехи само в случай на обединение на всички в клуба – и в случай на пълно изглаждане на проблемите с ръководството.

4. С какво Челси затрудни толкова Барса?

Какъв беше конкретният план на Конте, сработил толкова добре до 75-ата минута? Внимателна организация при играта без топка, правилно подреждане, огромна концентрация и неуморна средна линия начело с Канте. Това бяха основните фактори, накарали Барса да изглежда като доста сив и обикновен отбор, докато се опитваше някак да се възползва от владеенето на топката. Меси и Иниеста рядко получаваха кълбото в опасни зони, а Луис Суарес напълно отсъстваше от мача през първото полувреме. Уругваецът отправи първия точен удар за Барса във вратата на Куртоа, само че едва в 53-ата минута. До края каталунците уцелиха очертанията само още веднъж – при изравнителния гол на Меси.

В предни позиции Конте не се поколеба да остави двамата си нападатели Мората и Жиру на пейката и да постави Еден Азар като фалшива деветка. Подозрението, че така на Челси ще липсва огнева мощ се оказа напълно неоснователно. Белгиецът сменяше позициите си с Вилиан и Педро по начин, с който защитата на Барса не можеше да се справи. Конте рискува и да постави до Канте Сеск Фабрегас, а не някой от по-дефанзивно настроените халфове. Докато имаше физически сили, Сеск изнесе много солидно и зряло представяне срещу бившия си тим и не забравяше отговорностите си в защита, същевременно търсейки разрязващите пасове, които владее толкова добре.

5. В реванша Челси отново ще играе разумно, но въпросът е дали Барса ще промени нещо

На Челси е нужен задължителен гол на „Камп Ноу”, но Конте едва ли ще поеме излишни рискове в ответния двубой на 14 март. Очевидно, шампионът на Англия е способен да открива пробойните в защитата на Барса и да стига до положения, оставяйки топката на съперника. Затова основният въпрос за реванша е дали пред собствена публика каталунците ще играят с повече острота и повече идеи.

Барселона взе предимство, но Челси впечатли и даже надхвърли очакванията - такива изглеждат позициите на съперниците в големия сблъсък след 1:1 на „Стамфорд Бридж" снощи.

Голове на Вилиан и Меси донесоха равния резултат в първия двубой между двата тима от 1/8-финалите в Шампионската лига, който остави решителните моменти за реванша.

Антонио Конте беше казал преди мача, че Челси трябва да направи перфектен мач, за да сломи Барселона и „сините" наистина не бяха далеч от съвършенството.

Но една фатална грешка на Андреас Кристенсен в 75-ата минута даде възможност на Иниеста и Меси да комбинират светкавично и аржентинецът да вкара първия си гол във вратата на Челси в едва деветия си мач срещу този тим.

В целия двубой Барселона контролираше топката, но чистите положения бяха за Челси - две греди на Вилиан и един опасен шут на Азар преди почивката, както и попадението в 62-рата минута, с което Вилиан заслужено се разписа и даде аванс на Челси.

В галерията може да видите пет основни неща, които научихме след разменените удари в първия рунд между Челси и Барселона.