Роналдо не подведе Юве, но Юве подведе Роналдо: 5 извода от вечерта в Шампионската лига

17.04.2019, 00:10 (обновена 19.04.2019, 15:52)

1 от 4 снимки Назад Напред

Ювентус - Аякс 1:2

Роналдо беше привлечен в Торино, за да донесе на Ювентус толкова дълго чакания триумф в Шампионската лига. Португалецът беше на висота в елиминациите, но това не стигна на отбора

Два от полуфиналистите в Шампионската лига вече са известни след още една запомняща се вечер в турнира.

Сензационният Аякс повали още един гигант и отстрани Ювентус с победа с 2:1 в Торино.

Така с общ резултат 3:2 холандците се класираха на първи полуфинал от 1997 г. насам и ще спорят с Тотнъм или Манчестър Сити за място на финала.

9:41Лео, може ли фланелката, преди да се върнеш обратно в космоса?

Макар че Кристиано Роналдо отбеляза задължителния си гол за Юве и даде преднина на домакините в 28-ата минута, отборът на Масимилиано Алегри игра доста разочароващо и заслужаваше да отпадне.

Дони ван де Бек бързо възстанови равенството, а през второто полувреме Матийс де Лихт с глава след корнер реализира победния гол. Преднината позволи на Аякс да контраатакува опасно до края и гостите можеха да вкарат още голове, а едно попадение им беше отменено с намеса на ВАР.

По същото време на "Камп Ноу" изненади нямаше. Барселона доказа превъзходството си над Манчестър Юнайтед с убедителна победа с 3:0.

С общ резултат 4:0 "блаугранас" продължават към полуфиналите, след като не успяваха да достигнат до тази фаза в последните три сезона. Най-вероятно техен следващ съперник ще е друг английски тим, Ливърпул.

Манчестър Юнайтед направи голям пропуск на "Камп Ноу" още в първата минута чрез Маркъс Рашфорд, но Барселона бързо пое инициативата и в разстояние на пет минути Лионел Меси се разписа два пъти за 2:0. Първото попадение беше изпълнение от най-висока класа, но при второто Давид де Хеа позволи лекият удар на аржентинеца с десния крак да го изненада и топката мина под плонжа му.

След вратарския гаф Юнайтед вече нямаше сили да се върне в мача и Барса напълно контролираше случващото се на терена, а през втората част довърши съперника с хубав гол на Филипе Коутиньо за крайното 3:0.

Какво научихме за победителите и победените след вчерашните мачове? Готови ли са в Барса за требъл, защо Юве рухна така лесно, докъде може да стигне Аякс?

Отговорите търсим в петте извода от двата четвъртфинала, изиграли се снощи:

1. Меси е способен да изведе Барса до още един требъл

Барселона е на полуфинал за пръв път от 2015 г., когато спечели турнира. Сега големият въпрос е може ли Лео Меси да изведе отбора до трети требъл през своята уникална кариера в отбора.

Титлата на Испания изглежда подсигурена, Купата на краля е на един мач разстояние (финалът е срещу Валенсия), а само три двубоя делят Барса от шести триумф в Шампионската лига. Лидер като аржентинеца е способен да компенсира всяка слабост в този тим, да накара своите съотборници да изглеждат по-класни, отколкото всъщност са, и даже да оправдае понякога твърде консервативната тактика на Ернесто Валверде.

Затова преди началото на полуфиналите Барселона е абсолютният фаворит за краен победител.

2. Юнайтед все още няма класа за такива сблъсъци

От Манчестър има защо да съжаляват за пропуска на Рашфорд в първата минута - ранен гол беше точно това, от което Юнайтед се нуждаеше, за да тръгне мачът в по-различна посока.

И в двете срещи обаче пролича голямата разлика в класите с тази Барса, която не е най-добрата в историята, но представлява завършен отбор. За разлика от каталунците, Юнайтед е далеч от завършен отбор и изпитва остри проблеми на ключови позиции.

Показателно е, че застаряващ флангови футболист като Ашли Йънг е неизменен титуляр и е предвиден да запълва дупките на двата бека. В халфовата линия Фред въобще не играе като футболист за 50 млн. паунда, а за два мача срещу Барса играчите на Солскяер не показаха необходимото качество във финалната третина от терена, което може да накланя везните в сблъсъци срещу топ съперници.

Все още дори не е сигурно, че Юнайтед ще участва в следващото издание на Шампионската лига - но очевидно на Солскяер му предстои много работа, ако тимът иска да постигне нещо повече, когато се завърне в турнира.

3. Пробивът на Аякс не е случайност, холандците надиграха и Реал, и Ювентус

Случващото се с Аякс сигурно ще бъде определяно като приказка, но всъщност победите над Реал Мадрид и Ювентус бяха закономерни и заслужени. Футболистите на Ерик Тен Хаг просто надиграха своите знаменити съперници и мястото им сред най-добрите 4 не е някаква случайност.

Този вдъхновен отбор не разчита само на ентусиазъм и индивидуални проблясъци, играе много подредено и организирано, а снощи Тен Хаг спечели тактическия дуел с треньор като Макс Алегри, който се оказа неспособен да измисли противодействие на стила на Аякс. Тези млади футболисти играят с изненадваща зрялост и без притеснение от имената срещу себе си - затова и успяха да направят пълен обрат като гости на съперник, който съвсем скоро ще спечели Серия "А" за осми пореден път. И то с победен гол на своя 19-годишен капитан.

Присъствието на "Божиите синове" сред най-добрите 4 е напълно неочаквано и на хартия футболистите им не са по-качествени от тези на Реал и Ювентус. Но едва ли някой ще отрече, че в общо четири мача срещу тези европейски грандове Аякс беше по-силният отбор на терена.

4. Дори безпощадният Роналдо се оказа недостатъчен на Юве

Колкото и силно да се представи Аякс, провалът на Ювентус е трудно обясним. Тази година шансовете за спечелване на Шампионската лига изглеждаха големи не само заради присъствието на Кристиано Роналдо, но и заради широкия, надежден и обигран състав, богат на суперзвезди във всяка линия на терена.

На пръв поглед Юве притежава всичко необходимо за спечелване на Лигата, докато отдавна приключилата интрига в Серия "А" даде възможност на отбора рано да се съсредоточи единствено върху европейските мачове. А самият Роналдо, от когото се очакваше толкова много, не разочарова. Португалецът сам издърпа Ювентус в осминафинала с хеттрика си срещу Атлетико Мадрид, после се разписа по веднъж и в двата четвъртфинала с Аякс.

Това обаче се оказа недостатъчно, защото през второто полувреме снощи Ювентус нямаше какво да противопостави на енергията, скоростта, решителността в редиците на Аякс. "Старата госпожа" не просто отпадна, а се провали доста безславно, тъй като в последната фаза от мача нямаше сили да отвърне на удара и да се бори до последно за мястото си в Лигата.

5. Може ли Аякс да преодолее умората и да стигне до края?

След като надмина и най-смелите прогнози, Аякс има право да мечтае дори за място на финала. Очакванията към отбора обаче вече са огромни, а при такъв дълъг сезон умората рано или късно ще каже тежката си дума.

Срещу Тотнъм или Манчестър Сити холандците даже няма да са толкова изявен аутсайдер, колкото срещу Реал и Ювентус. Затова следващата фаза ще е още по-трудна за играчите на Ерик Тен Хаг. Ако преодолеят и нея обаче, те ще се превърнат в най-изненадващия финалист в турнира от 2004 г. насам, когато един срещу друг в последния мач се изправиха Порто и Монако.

Oще: алианц стейдиъм  анализ  аякс  барса  барселона  бианконерите  божиите синове  вар  вратарски гаф  давид де хеа  дони ван де бек  ерик тен хаг  ернесто валверде  заслужено  изводи  камп ноу  каталунците  класа  кристиано роналдо  лео меси  лигата  лионел меси  макс алегри  манчестър юнайтед  маркъс рашфорд  масимилиано алегри  матийс де лихт  надиграване  обрат  оле гунар солскяер  полуфиналисти  пробив  пропуск  реал мадрид  роналдо  сензация  тактика  торино  требъл  треньор  филипе коутиньо  финал  финалист  холандци  червените дяволи  четвъртфинали  шампионска лига  юве  ювентус  юнайтед