Царят е гол! Велик Аякс опозори Реал на "Бернабеу"

Франки де Йонг и Давид Нерес празнуват втория гол във вратата на Реал Снимка: Getty Images
Франки де Йонг и Давид Нерес празнуват втория гол във вратата на Реал

Аякс хвърли бомбата в Шампионската лига и детронира властелина в турнира Реал Мадрид с разгром с 4:1 на "Сантяго Бернабеу".

В шеметен двубой с постоянни опасности и пред двете врати, холандците изиграха велики 90 минути и заслужено отстраниха Реал с общ резултат 5:3.

В първия двубой "кралете" спечелиха с 2:1 и капитанът им Серхио Рамос даже си изкара умишлено официално предупреждение, за да изчисти картоните си за четвъртфиналите. Той беше наказан тази вечер и без него отбраната на тима се представи потресаващо.

Срещата започна вълнуващо и още в 4-ата минута Рафаел Варан удари греда за Реал. После обаче върху домакините се изля леден душ.

В 7-ата минута Хаким Зийех откри резултата със силен шут след асистенция на Душан Тадич.

10 минути по-късно Тадич направи страхотен пробив през центъра, подигра се с трима в бяло и намери Давид Нерес, който покачи на 2:0.

Малко по-късно Нерес изпусна да вкара трети гол на Реал, който продължаваше да стои трагично в защита, после обаче Лукас Васкес пропусна на другата врата.

В 29-ата минута Васкес се контузи и в игра принудително влезе Гарет Бейл. Минути по-късно травма получи и Винисиус, който също напусна, а вместо него заигра Марко Асенсио.

Междувременно положенията продължаваха да валят и пред двете врати, като Куртоа направи две важни намеси, а добър пробив на Бейл завърши с греда.

След почивката Реал тръгна смело напред, но Аякс продължаваше да играе много силно и да създава положения.

Тибо Куртоа отново беше на мястото си при пореден изумителен пас на Тадич и шут на Ван де Бек от малък ъгъл.

В 58-ата минута Бензема проби опасно отляво, но стреля неточно.

В 62-ата минута се стигна до най-спорния момент. Душан Тадич отбеляза трети гол за Аякс с неспасяем удар от границата на наказателното поле, но в началото на атаката топката беше излязла в тъч.

Ситуацията беше разгледана чрез ВАР и след дълго забавяне реферът Феликс Брих призна гола - 3:0.

"Белия балет" впрегна всички сили за нов мощен натиск и първо Онана спаси удар на Бейл, а после Марко Асенсио получи пространство и с нисък удар в далечния ъгъл намали на 1:3.

На Реал обаче все още трябваха още два чисти гола, а само две минути по-късно гостите им нанесоха фатален удар.

Ласе Шьоне стреля директно от фаул, излезлият напред Куртоа не беше подготвен и топката го прехвърли - 4:1 за Аякс!

Домакините сякаш загубиха надежда за обрат, но в 83-ата минута холандците сгрешиха в защита и оставиха трима в бяло сами срещу Онана. Карим Бензема обаче се подхлъзна, а Бейл не успя да преодолее стража и Реал изпусна и това положение.

Аякс също пропусна чиста ситуация чрез Зийех. В 92-ата минута Начо си изпусна нервите и си изкара два бързи жълти картона, с което Реал даже завърши с 10 души.

Така Кралския клуб отпада от Шампионската лига, след като спечели последните три издания на турнира.