5 извода от най-ужасната нощ на Реал в Шампионската лига

Вчерашният мач изглежда край на една цяла ера за Реал Снимка: Getty Images
Вчерашният мач изглежда край на една цяла ера за Реал
Героят Душан Тадич изглеждаше като Зидан около халфовете на Реал Снимка: Getty Images
Героят Душан Тадич изглеждаше като Зидан около халфовете на Реал
За една седмица Реал отпадна в полуфиналите за Купата на краля, загуби шансове за титлата в Испания и беше изхвърлен от Шампионската лига Снимка: Getty Images
Предстои чистка, след която Солари няма да оцелее. Единственият въпрос е дали треньорът ще си тръгне веднага или след края на вече проваления сезон Снимка: Getty Images

Царуването на Реал Мадрид в Шампионската лига рано или късно щеше да приключи. Но малцина са очаквали властелинът на турнира през последните години да бъде смазан по толкова унизителен начин на собствения си стадион от симпатичния аутсайдер Аякс.

Холандците напомниха най-великите години на своя клуб и изиграха незабравим мач, за да изхвърлят шампиона от последните три години с 4:1 на "Бернабеу".

В първия двубой фаворитът Реал беше спечелил с 2:1, което беше успокоило твърде много играчите на Сантяго Солари.

Разгромът стана факт в спиращ дъха реванш с непрестанни положения и пред двете врати. Реал обаче пропускаше лековато своите ситуации, а в защита беше разграден двор без капитана си Серхио Рамос и срещата бързо излезе извън контрола на "кралете".

В 17-ата минута Аякс вече водеше с 2:0 с попадения на Хаким Зийех и Давид Нерес след брилянтни асистенции на героя на мача Душан Тадич.

После дойдоха още два тежки удара за Реал с контузиите на Лукас Васкес и Винисиус, причинили две принудителни смени около 30-ата минута. В същото време "белите" продължаваха да пропускат пред вратата на съперника, а защитата им все още издишаше, но Куртоа спасяваше всичко възможно.

През втората част Аякс поведе с 3:0 със страхотен гол на Тадич и благодарение на поредно странно решение на ВАР - тъй като топката беше излязла в тъч в началото на головата атака.

Необяснимо, попадението не беше отменено въпреки дългото забавяне впоследствие, вероятно като някаква форма на справедливост за отменения гол на Аякс в първия двубой.

Марко Асенсио върна надеждите на Реал с точен удар за 1:3, но само две минути по-късно Ласе Шьоне изненада Куртоа с директен обстрел от пряк свободен удар и Аякс вкара четвърти гол! Така холандският тим поднесе една от големите изненади в Шампионската лига през последните години.

Защо Реал рухна толкова болезнено и способен ли е на още сензации този тим на Аякс?

Отговорите търсим в петте извода от вчерашния паметен сблъсък:

1. Реал изглеждаше като отбор без треньор

Мачът беше изключително атрактивен за зрителите благодарение най-вече на хаоса, който цареше в състава на домакините. Аякс подходи смело, а така или иначе нямаше друг избор след загубата с 1:2 в първия мач. Но за опитен отбор като Реал, с такова предимство в общия резултат, е непростимо да се разпадне по този начин още след получаването на първото попадение.

От точния удар на Зийех в 7-ата минута до края на срещата в Реал се възцари тотален хаос и нямаше признаци, че играчите следват какъвто и да е тактически план - а в такъв случай въпросите няма как да не са първо към Сантяго Солари.

Състоянието на Реал се дължи на доста фактори извън контрола на Солари, но треньорът пропусна възможността да докаже потенциала си в големите мачове, които се струпаха на "Белия балет" напоследък. Затова и най-вероятно първи ще го отнесе за провала.

2. Арогантността на Рамос беше в основата на резила

Серхио Рамос прояви невъобразима арогантност в първия мач, в който си изкара умишлено официално предупреждение, за да си издейства наказание за реванша и да си изчисти жълтите картони за следващата фаза. После защитникът даже призна какво е направил и затова УЕФА увеличи наказанието му с един допълнителен мач.

Когато капитанът проявява такова отношение към съперника, няма как околните да не се повлияят, макар че Аякс създаде сериозни проблеми на "кралете" в Амстердам и показа, че не бива да бъде подценяван. Без Рамос защитата на Реал беше плачевна на "Бернабеу" и можеше да инкасира още поне 3-4 попадения - а ако отборът иска отново да стигне до върха, ще трябва първо да се отърве именно от тази арогантност, която очевидно вече е без покритие.

3. Вдъхновяващият Аякс показа най-хубавото от футбола

Неизбежно е след такъв мач анализите да касаят предимно падналия гигант, но победителите всъщност заслужават основната част от вниманието. Този красив и вдъхновен Аякс вече не просто напомня великите мигове от историята на клуба, а демонстрира своя идентичност и пише своя собствена история с нейните незабравими епизоди. Атрактивното 3:3 с Байерн Мюнхен в груповата фаза подсети много зрители защо са подкрепяли именно Аякс през годините. Сега разгромът срещу Реал беше далеч по-впечатляващ и беше най-великата нощ в кариерите на младите футболисти с черни екипи.

Един от тях, Франки де Йонг, изигра голям мач и през лятото ще се присъедини към Барселона със самочувствието на човек, който вече е взимал скалпа на Реал. Пред него големият герой Душан Тадич цял мач връзваше на фльонга опонентите в бяло и изглеждаше като същински Зидан с финтовете, скритите пасове и дирижирането на холандските атаки.

Този забележителен състав вероятно ще бъде разпродаден още през лятото, но преди това има възможността да продължи с чудесата в Шампионската лига.

4. ВАР отново озадачи

Нередовният трети гол на Аякс не може да служи за оправдание на Реал, но е още една ситуация, в която ВАР трябваше да действа по-адекватно. Системата за видеоповторения уж разгледа момента в началото на атаката, когато топката очевидно излезе в тъч, но след дълго забавяне призна гола.

Смисълът ВАР да съществува е да отсъжда вярно именно в такива ситуации. В първия мач попадение на Аякс беше отменено с доста дискусионно решение, сега съдиите на мониторите трябваше да се справят с един привидно по-лесен за разрешаване казус. Но отново оставаме с усещането, че е станала грешка, която можеше да бъде поправена.

5. В Реал е време за дълбоки промени

Датата 5 март 2019 ще бъде припомняна години наред като повратен момент за великия отбор на Реал Мадрид, спечелил Шампионската лига 4 пъти за 5 години.

Признаците се проявяват цял сезон, но този разгром от Аякс показва най-ясно от всичко останало, че е време за мащабно преизграждане. Сигурното е, че Реал ще приключи кампанията без трофей и няма за какво да играе през следващите няколко месеца. Проблемът не е само един и със сигурност не е само в треньорите и играчите, но такива като Лука Модрич, Тони Кроос, Каземиро, Рафаел Варан и Марко Асенсио изглеждат бледи сенки на самите себе си и в момента не са способни да изнесат тези тежки битки в Лигата, от които доскоро излизаха победители.

Преди всичко, на Реал му трябват нови големи фигури след напускането на Кристиано Роналдо и Зинедин Зидан, а именно сега е времето следващият сезон да бъде планиран.