Сбогом, BBC, здравейте, Асенсио и Лукас: 5 извода след Байерн - Реал 1:2

Реал може да играе силно или слабо в Шампионската лига, но това изглежда няма голямо значение: отборът неизменно побеждава. Ето пет основни извода от победата вчера срещу Байерн... Снимка: Getty Images
1. Това трябваше да е голямата вечер на Левандовски

"Те си имат Роналдо, но ние си имаме Левандовски", беше заявил Юп Хайнкес преди мача. От голмайстора на Байерн се очакваше да покаже, че е топ класа именно на най-голямата сцена, както го е правил неведнъж. И отборът му осигури достатъчно шансове да го направи, но точно в тази вечер Левандовски беше необичайно неумел пред гола. Нападателят пропускаше от близко разстояние шансове, с които щеше да се превърне в герой на мача с поне 2-3 попадения. Две минути преди края беше длъжен да изравни резултата и да позволи на Байерн да влезе по съвсем друг начин в реванша. "Толкова положения не сме имали и срещу Хановер", подхвърли съотборникът на Левандовски Йошуа Кимих след загубата.
2. Останаха ли възможни обяснения за доминацията на Реал в Лигата?

Съществуват не една и две теории защо Реал Мадрид е толкова силен в Шампионската лига. Едни подчертават, че "белият балет" играе най-силно именно в този турнир и става различен тим, щом чуе химна на надпреварата. Други посочват съдийската подкрепа, неведнъж измъквала Реал в трудни ситуации. Трети наблягат на фактора "Роналдо" и на това, че звездата бележи във всеки мач от турнира. Тези неща помагаха на "кралете" и тази година, но снощи... Снощи Реал никак не игра силно и въобще не показа най-доброто от себе си. Съдията също с нищо не помогна, а Роналдо не блестеше и не успя да вкара дежурния си гол. Как да обясним тогава победата? Дали е просто късмет, победен дух, смелост, дали неумението на Байерн пред гола обяснява всичко? Или простата ефективност, благодарение на която Реал вкара два пъти при 4 точни удара, докато повечето от 17-те изстрела на Байерн летяха встрани? Може би именно това е силата на Реал, че намира начини да побеждава и когато основните предпоставки не са налице. Това каза и Зидан след мача - че отборът умее да се измъква във всяка ситуация.
3. Байерн нямаше да загуби, ако не бяха контузиите

Байерн и без това надигра Реал в този първи сблъсък, а вероятно предимството на домакините щеше да е още по-осезаемо, ако не бяха контузиите в немския лагер. Юп Хайнкес беше лишен от основни играчи като Артуро Видал, Давид Алаба и Кингсли Коман още преди първия съдийски сигнал. Отдавна е контузен и вратар номер 1 Мануел Нойер. Затова двете принудителни смени до 34-тата минута бяха твърде тежък удар за баварците. Излизането на Ариен Робен даде много по-голяма свобода на Марсело до края на мача - именно бразилецът беше оголил зоната си при гола на Кимих, но после изравни резултата. А Хайнкес вече нямаше алтернатива по крилата и нямаше кой да подкрепи усилията на Рибери от отсрещния фланг. Като цяло, без всички тези контузии Байерн едва ли щеше да загуби мача. Снимка: Getty Images

4. Идва краят на BBC

Нападателното трио на Реал в лицето на Бензема, Бейл и Кристиано, наричано BBC, вероятно много скоро ще се разпадне официално. Очевидно тази конфигурация вече не е предпочитана от Зинедин Зидан, щом в мач от такъв калибър треньорът остави Бензема и Бейл на скамейката и предпочете да започне с Лукас Васкес и Иско. Даже при разочароващата игра на Иско, на почивката той беше заменен от Асенсио, който впоследствие вкара победния гол след асистенция на Васкес. Бензема се появи за последните едва двайсетина минути, докато Бейл остана неизползвана резерва. Нищо чудно и двамата пренебрегнати да се разочароват от второстепенната си роля и да поискат да напуснат през лятото. Снимка: Getty Images

5. Реал може отново да рухне на "Бернабеу"

В Байерн са много разочаровани от развоя на мача и има защо, но те със сигурност осъзнават, че още са в играта. Само преди година баварците отново загубиха от Реал с 1:2 на "Алианц Арена" в доста сходен мач, но после докараха реванша до продължения и бяха посечени от съдиите (този път на четвъртфиналната фаза). А тогава Реал изглеждаше в по-добра форма, отколкото е сега. Защитата на "кралете" е страшно уязвима и завръщането на Серхио Рамос не реши проблемите. Склонен на грешки е и вратарят Навас, а Ювентус вече демонстрира как се мачка Реал на "Бернабеу", и то в далеч по-безнадеждна за гостуващия тим ситуация. От Байерн обаче едва ли ще успеят да създадат толкова шансове на реванша, колкото в първия мач, така че ще трябва да са безпощадни пред гола. Снимка: Twitter/FC Bayern

Реал Мадрид продължава да побеждава в Шампионската лига и надви с 2:1 Байерн Мюнхен като гост в първата фаза от полуфиналите на турнира.

С голове на Марсело и Марко Асенсио "белия балет" взе предимство преди реванша на свой терен и изглежда близо до финала в Киев.

Йошуа Кимих откри резултата за домакините през първото полувреме, но те допуснаха изравняване в края на частта, а след почивката и пълен обрат. Байерн създаде множество положения, които пропиля, а статистиката сочи сериозно предимство на баварците в мача.

Реал обаче се измъкна, благодарение на висока ефективност и на някои важни намеси на Кейлор Навас.

Звездата Кристиано Роналдо не успя да се разпише след 11 поредни срещи от Лигата, в които беше вкарвал.

През второто полувреме негов гол беше отменен заради игра с ръка и затова той не успя да продължи невероятната си серия, но въпреки това постави нов рекорд: за играч с най-много победи в турнира.

Снощи беше неговият 96-и успех в надпреварата, с който Роналдо задмина бившия страж на Реал Икер Касияс.

Какво научихме за двата тима от тази победа на Реал и какви са шансовете на Байерн в реванша?

Четете в галерията с 5 извода от Байерн - Реал 1:2.