Очаквано: Сочи се превръща в град-призрак
1 от 11 снимки

"В Сочи се получи китайска полу-Европа. И това на никого не е необходимо сега" - коментира положението в пост-олимпийския град фотографът Александър Беленкий в блога си

Новата архитектура в Сочи е смесица от руски имперски стил и стила на американската пост-модерна епоха, според анализа на Мат Шау за сайта Architizer

Симетрия, кули и триумфални арки окрасяват уж спортните сгради, с които Русия се опита да впечатли света през телевизионните екрани

Надеждата е, че някога ще се завърнат пак туристи, които да напълнят тези кафенета...

"Когато Русия се говеше за Олимпиадата и започна строежа на сградите, "западното" се явяваше като образец на поражание" - твърди Александър Беленкий

Доста сгради не бяха готови по време на Олипмиадата, незавършени са и сега

Пешеходни пътеки не са необходими в Сочи, така или иначе пешеходците са рядкост

А иначе градът подслони най-скъпата Олимпиада изобщо в историята на игрите

Многоетажен паркинг, на който няма нито една паркирана кола

Скоро неразопакованата тоалетна чиния ще се превърне в символа на Сочи

Жигула Vs Мерцедес и няма нужда от повече думи
Шоуто Сочи 2014 през фотообективите

Сочи 2014 е най-обсъжданата, обвита с мнителност олимпиада в историята. Игрите обаче си вървят, героите се раждат, медалите се раздават, а надпреварите са интересни...
Половин година след провеждането на Зимната олимпиада в Русия, градът домакин Сочи се е превърнал в призрачно място.
Това не е неочаквано, предвид предназначението на обектите, в които бяха инвестирани милиарди долари: те са предвидени са зимни условия.
И най-вече: предвидени са да не бъдат използвани никога повече.
Всъщност изоставянето не е необичайно за градовете, които са подслонявали олимпийски игри, кометира Мат Шау в статия, посветена на Сочи, на сайта Architizer.
Според него олимпиадите обикновено причиняват точно този наблюдаван и сега ефект на местата, където се провеждат: липса на хора, изоставни сгради, скъпи съоръжения, които от ден на ден все повече западат.
Именно защото са построени с целта да посрещнат нуждите на малка серия от събития без продължение във времето, твърде бързо сградите се превръщат в никому ненужни развалини.
И все пак - кое прави руските олимпийски руини по-различни от изоставните спортни съоръжения другаде по света?
Първото, което отличава сградите в Сочи от тези в други олимпийски села е, че те не са напълно достроени, според Шау. "В известен смисъл, тези постройки никога действително не са функционирали като завършен продукт" - пише той.
Според него, немонтираните тоалетни чинии, които и сега могат да се видят в града, заедно с недовършените бани, с които олимпийските села се прочуха по цял свят по време на игрите, създават нов жанр в архитектурата, а именно
съвременната развалина.
Втората разлика, според Шау, се корени в спецификата на архитектурата в Сочи. Той я дефинира като смесица от руски имперски стил и стила на американската пост-модерна епоха. Симетрия, кули и триумфални арки украсяват уж спортните сгради, с които Русия се опита да впечатли света през телевизионните екрани.
"Самата природа на тази архитектура прави упадъкът й действително трагичен" - заключва Шау.
Руският фотограф Александър Беленкий, който е първоизточник на снимките от Сочи (галерия) се опитава да бъде по-обективен в оценката си на пост-олимпийската обтановка.
В блога си, той изказва наблюдението, че централната част на града все пак е изключително чиста и поддържана.
Основният проблем, който се вижда обаче и с невъоръжено око, е липсата на хора. Надеждата е в Сочи през зимата да се върнат тълпи туристи, които да изпълнят улиците и кафенетата. Предвид политическата обстановка обаче, кометира Беленкий, такъв вариант е по-скоро изключен.
"За половин година, посоката на вятъра остро се промени. Когато Русия се говеше за Олимпиадата и започна строежа на сградите, "западното" се явяваше като образец на поражание. Трябваше да хвърлим прах в очите на света, че нашата страна се съобразява с приетия в западния свят стандарт, в това число и в областта на строителството, на градоустройството, на уличния дизайн" - разсъждава Беленкий.
"Затова и в Сочи се получи китайска полу-Европа. И това на никого не е необходимо сега".
Очевидно, когато става дума за естетика, а и за елементарен здрав разум, както американската, така и руската гледна точка се припокриват. Всеки може да си направи изводите, разглеждайки снимките.
Но както се казва: часът на истината ще настъпи наистина през зимата. Ако Русия промени политиката си и се отвори към Запада, ако климатът така се измести, че в Сочи се задържи по-сериозен сняг и ако слънцето започне да се върти около земята, вместо обратното - туку виж пост-олимпийският град се е превърнал в сериозна туристическа дестинация.
Дано, ама надали.
Още от Общество
-
Активно дете е равно на здраво дете
Децата и подрастващите трябва да бъдат активни ежедневно
-
Mixed Motion Project - когато полетът срещне изкуството
Дуото е сред номинираните за наградата "Стоян Камбарев"
-
Да вярваш в конспирации, само за да си уникален
Конспираторите много държат да са различни от "стадото"
-
Веселин Атанасов: Добрата снимка се получава, когато има емоция в нея
Той е победител в две категории на наградите на Sony 2018
Реклама
|
|
Webcafe.bg предупреждава, че администраторите на сайта трият коментари, които съдържат нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница.
Първо олимпиадата не беше съвсем в Сочи, а в град спътник Адлер. Хотелите за които пише автора macos, се намират в планинската част и са предвидени за ски туризъм.
Морските хотели в самия град Сочи са си пълни, толкова колкото всяко лято.
И най-достоверното според мен, са разказите на приятели посетили олимпиадата, дори единия беше участник. А тяхната оценка беше еднозначна: "Супер". Ей така си правя аз изводите, а не от уебкафето.
Другата истина е, че около олимпиадата се беше разгърнала страхотна информационна война, в която, според мен, Русия не се представи добре.
Изводът - никой няма да запомни Сочи като спортно събитие. Целият свят ще запомни Сочи като рекордно разхищение на държавни средства (всяка олимпиада е такава, нека да не го пропускаме), като безумно кичозно откриване със сърпове и чукове и с различните бисери като кенефите.
Нищо не пречеше на Путинка и компания да не се излагат така. Хотелите да са готови и добре направени, улиците да са равни, кучетата да ги няма. Да си спести грандоманията. Щеше да затвори устата на лошия и завистлив Запад, щеше да им каже в лицето "Ето, виждате ли, можем го не по-зле от вас, тук, в Русия". К'во направи - точно обратното. На солена цена.

Но главната констатация, че тези мегаломански съоръжения за международните спортни събития, които, още като се започне с Олимпиадата в Токио, поглъщат все по-големи средства и при положение, че най-общо казано са за еднократна употреба,и стават моментално бреме за обществото, защото независимо дали се използват или не, тяхната подръжка изисква ежегодно все по-големи суми, e вярна. Ако тези огромни средства се похарчат за изграждане и подръжка на прилични спортни зали и плувни басейни в училищата и не само там, те наистина биха били похарчени с голяма полза.
Само че всеки от тия дето пишат малоумни коментари тука си е въобразил, че ссмия той е Путин, а не обикновен данъкоплатес като руските.
Вие искате ли да направим с държавни пари град-призрак на морето и да окупираме половин Македония , само за да може например нашия Бойко да дуе мускули по света че сме велика сила?

Последно, още един фоторазказ от зимния курорт от средата на Август:
http://www.funsochi.ru/blogs/funsochi/2014/gorod-prizrak
Коментари 19 Facebook коментари
Най-старите отгоре
» Вашият коментар