Клети царю Самуиле

Премиерът Пламен Орешарски оглавява Националния комитет за честване на 1000 години от смъртта на цар Самуил (Български)
И като потече
Целта на Националния комитет е да се организират поредица от прояви, с които да се отбележи годишнината. Сред тях са - изложба в НАИМ, свързана с времето на цар Самуил, юбилейна изложба, посветена на Охридската архиепископия. От БАН са предложили - да се организира концерт с автентична средновековна музика. Ще бъде организирана международна научна конференция на изтъкнати познавачи на тази епоха.
Предвижда се посещение на базиликата "Свети Ахил", където е бил гробът на цар Самуил, което е доказано от разкопките и проучванията на гръцкия археолог Николаос Муцопулос. За началото на учебната година на 15 септември 2014 г. ще бъде изпратен плакат за годишнината за всички средни училища.
За първокласниците ще бъде издадена книга "Защо се гордея да бъда българин", в която една от страниците ще бъде посветена на цар Самуил.
Т.нар. патриотични инициативи са любим трик на българските власти. Покрай тях винаги се раздават добри пачки на любими медии за популяризирането им, лъска се управленския имидж с лустро, съставено от 2/3 части патос и 1/3 част история.
Спомнете си оная инициатива с честването на 100-годишнината от Независимостта по времето на тройната коалиция. Заради нея бяха раздадени близо 10 милиона лева - и така властта си купи захарен памук и свирки - панаирски :)
Сега правителството на двойната коалиция и средният пръст създава нов патриотичен блокбъстър. Сумата, която ще раздаде, още не е ясна. Национален инициативен комитет за отбелязване на 1000 години от смъртта на цар Самуил, наречен Самуил Български. Неслучайно е прибавено "Български".
Според съобщението Националният комитет ще се оглавява лично от министър-председателя доц. д-р Пламен Орешарски. Заместник-председатели ще бъдат академик Стефан Воденичаров, председател на БАН, и Петър Стоянович, министър на културата.
Поканени са и патриархът, министрите на образованието и науката и на външните работи и отбраната. Очакват се представители от страна на държавния глава. Ще бъде създаден и оперативен организационен комитет, оглавяван от академик Васил Гюзелев, със заместник-председател доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ с музей при БАН.
Както всички, или повечето от нас, прекрасно знаят, гробът на цар Самуил, открит през 1969 г., се намира на остров в Малкото Преспанско езеро, което е в Гърция - на това място е била резиденцията му. Самият Самуил умира в Охрид, тогава столица на царството, днес град в Македония. Смъртта му настъпва на 6 октомври 1014 г., след като вижда своите 15 хиляди ослепени войници - и е пренесен в преспанската базилика "Св. Ахил" на малкия остров.
Най-вероятно идеята за честването на 1000 години от смъртта му е дошла откъм шефа на НИМ проф. Божидар Димитров. И най-вероятно зад нея прозира друга, по-оляма - да издразним македонците. Вместо да ги поканим да честваме заедно годишнината.
Спомнете си, имаше такава идея. При това я лансира самият премиер Орешарски в края на юли в Кюстендил, където се срещна с колегата си Никола Груевски. Още преди Орешарски съществуваше и при правителството на ГЕРБ. Още преди кабинета Борисов съществуваше при тройната коалиция, но тогавашният президент на Македония Бранко Цървенковски - идеологически роднина на нашите социалисти, не я одобряваше, както и македонски историци - както и български историци...
Но все отнякъде трябва да се започне, нали? Тази инициатива в чест на смъртта на Самуил, която толкова напомня македонските патриотарски изстъпления, си е патриотарщина отвсякъде. Не и проява на родолюбие и патриотизъм.
Наскоро Европейската комисия препоръча с Македония да започнат предприсъединителни преговори за членство в общността. Конструктивният подход в отношенията със съседните страни, както и добросъседските отношения остава важен, напомни Брюксел.
Така че защо точно сега да не се опитаме отново да разлаем Скопие по болна тема?
Клети царю Самуиле, прости на тези ослепени от властта българи. Те дори не са воини.
Още от Политика
-
Остават, но им се заминава: Какво се случва с комисията "Юнкер"
Все повече от комисарите гледат с нетърпение към изхода
-
Дилемата на Путин - как да реши проблема, наречен "Дмитрий Медведев"
Непопулярно правителство може да навреди на президента
-
Задават ли се най-лесните за хакване избори в Европа
Вотът за Европарламент може да се окаже особено застрашен
-
Не оставяйте въпроса за мигрантите на популистите
Проблем с мигрантите все още има
Реклама
|
Webcafe.bg предупреждава, че администраторите на сайта трият коментари, които съдържат нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница.












Или ще кажете Самуил е бил на тези земи преди Ердогановците и те ни се полагат?
Ама то и ние сме пришълци по тези земи от незнам си къде из Азия и тук е имало други хора, които са мислели, че им се полагат.
С други думи историята не е за късогледи хора.
Това сигурно ли е, властта поне да обясни какво чества, а след това да дари парите за болни хора или за храна. Жалка история, да честваме нешо от съвремието, но няма какво, няма кой ... Това че са минали хиляда години не прави някой светец ...
Коментари 7 Facebook коментари
Най-старите отгоре
» Вашият коментар