Надал напомни на най-добрите си години и отново триумфира в Монте Карло

Надал ще се изкачи до №5 в ранглистата след невероятната десета титла в Монте Карло.

Рафаел Надал стана първият тенисист в Оупън ерата, който печели 10 титли от един турнир, след като се наложи на финала м Монте Карло над испанския си сънародник Алберт Рамос с 6-1 6-3. Това бе едва четвъртият изцяло испански Мастърс финал в историята, който беляза и юбилейния 50-ти трофей на клей в колекцията на Матадора.

Общо титлите му веча са 70, а от надпревари от категория ATP 1000 – 29. Така Надал си остава с един-единствен загубен финал в Княжеството – този срещу Новак Джокович през 2013 г. Финалът бе четвърти за Рафа през 2017 г., след като отстъпи в предишните три през сезона, а титлата му – първа от точно година, когато се наложи в Барселона.

Рамос изживя паметна седмица в Монте Карло и постигна наистина значими победи, но беше безсилен срещу Надал. Първият сет продължи само половин час, а 14-кратният победител в надпревари от Големия шлем напомняше на най-добрите си времена. Първият сервис вървеше перфектно на Матадора, който даде само 6 точки на опонента си на свой начален удар и го проби на два пъти от общо 6 възможности.

Вторият сет започна доста по-оспорвано и Рамос спечели първите си два сервис гейма, след което отново бе подложен на напрежение. Надал дръпна с 0-30, а малко по-късно имаше нови два брейкбола, след като световният №24 прати форхенд в мрежата. Последва продължително разиграване и една от редките грешки на Рафа, но от втория си шанс проби за 3-2, след което затвърди на нула.

Осмият гейм започна с двойна грешка на Надал, след което сбърка от бекхенд и се отвори възможност пред Рамос да върне брейка изоставане. С отлични начални удари и много агресия обаче Матадора обърна от 0-30 и се приближи на гейм от десетата след 68 минути игра – 5-3.

Силите на 24-ия в света не стигнаха за още един гейм и Надал приключи мача с нов пробив от третия си мачбол след двойна грешка на неговия сънародник. От утре Рамос ще влезе за първи път в Топ 20, изкачвайки се до рекордното си 19-то място, докато Рафа ще изпревари Раонич и Нишикори и ще заеме пета позиция в ранглистата.