Не е лошо като за първи кръг

Жуниор Мапуку започна ударно - с два гола в дебюта си за Левски Снимка: levski.bg
Жуниор Мапуку започна ударно - с два гола в дебюта си за Левски

Трите ни отбора в Лига Европа започнаха участието си във втория по сила европейски клубен турнир.

Първият двубой от програмата в четвъртък не донесе особена радост на родния представител. Дунав загуби с 0:1 гостуването си на Иртиш в Павлодар, но запази добри шансове за класиране напред.

Изоставане с един гол не е нещо, от което русенци да се притесняват, а и на реванша ще очакват мощна подкрепа от публиката си. Дунав не игра слабо, въпреки че на моменти напрежението си каза думата в редиците на Веселин Великов.

С малко по-добре изготвена тактика и ако Дунав успее да реализира ранен гол, всичко започва от начало.

Неприятно започна и мачът на Ботев. „Канарчетата“ се оказаха догонващи в резултата още в четвъртата минута срещу албанския Партизани. С напредване на мача обаче пловдивчани показаха кой е по-класният отбор и резонно стигнаха до пълен обрат с 3:1 и не би трябвало да имат проблеми в реванша.

Албанците не са противник, който да затрудни Ботев, още повече след загуба с два гола у дома.

Така дойде време и за последния мач от програмата – този между Левски и Сутиеска. Около 8000 зрители се бяха събрали на „Герена“, за да подкрепят своите любимци.

„Сините“ започнаха по мечтан начин и още преди да е изтекла и минута от двубоя новото попълнение Жуниор Мапуку откри головата си сметка за тима. Последва нов гол на конгоанеца, а в края на първата част Роман Прохазка направи резултата класически с мощен шут от около 25 метра.

Леко допуснатият гол малко преди края не бива да плаши „сините“ преди реванша в Черна гора. Тимът от „Герена“ не е преодолявал съперник в евротурнирите от 2011 година, а преднина от 3:1 дава шанс на Левски най-накрая да сложи край на негативната серия.

Ако трябва да обобщим, и трите ни отбора започнаха добре евробитките си, като два от тях имат сериозни шансове за продължаване към втория квалификационен кръг.

У нас отдавна не сме възлагали големи надежди на друг освен Лудогорец да представя страната ни в Европа, но Левски и Ботев поне върнаха вярата.

Като за първи кръг – добре. Когато дойде вторият, ще му мислим. Същото важи и за третия, и за плейофите, а защо не евентуално и за групите. Кой знае?